Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act de donatie si vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act de donatie si vanzare cumparare

S-au intocmit unele acte de vanzare cumparare si altele de donatie pe baza unei "ZDELCI" , sunt corecte aceste acte ? Zdelca a fost facuta in anul 1959, iar asa zisul proprietar s-a inregistrat provizoriu la cadastru in 2000, dupa care a intocmit acele acte. Multumesc mult.
Orice act de instrainare a unui teren trebuie intocmit in forma autentica.
Daca zdelca indeplineste aceasta conditie, atunci este valabila si a avut loc transmiterea dreptului de proprietate asupra terenului.
Dobanditorul, devenit proprietar, poate instraina la randul sau terenul in orice forma admisa de lege.
pai, cum sa fie zdelca ,act in forma autentica , pentru transmiterea proprietatii ?