Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... fals
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

fals

buna ziua

am fost instiintat ca s-a inceput urmarirea penala impotriva mea pentru fals in declaratii pe motiv ca intr-un proces in care aveam calitatea de RECLAMANT am fost intrebat de partea adversa daca sant angajat si am raspuns ca "nu " cu toate ca eram angajat la aceea data.Partea adversa a facut plangere penala pentru fals in declaratii.
Dat fiind faptul ca instanta de judecata nu face parte din institutiile publice prevazute de art. 145 C.pr.p. iar eu nu aveam calitatea de martor , nu am semnat nici-o declaratie am ramas uimit de inceperea urmaririi penale impotriva mea.Nu inteleg logica.Poate cineva sa-mi explice de ce s-a inceput urmarirea penala?Sau daca e corecta decizia Politiei?
multumesc
ceea ce declarati in fata instantelor de judecata se consemnaeaza atat la solicitarea expresa de catre instanta grefierului de sedinta cat si a solicitarii exprese a partii adverse.
Dvs nu suntei urmarit penal pentru martirie mincinoasa(art 260 cpen-infractiune ce pentru a avea loc trebuia sa aveti calitatea de martor).
Legea nu se citeste literar.Daca intradevar ati declaerat acel lucru si s-a consemnat in incheierea de sedinta, sunteti pasibil dea fi tras la raspundere penala.
VA SUGEREZ-sa verificati daca s-a consemnat in Incheiarea de sedinta de la acea data cele sustinute de partea adversa.
Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabile"" ,,Probabil partea potrivnica din proces a facut o plangere impotriva D-voastra, si organele de cercetare si urmarire penala sunt obligate prin atributiunile sale sa porneasca cerecetarea si urmarirea penala. Dar avand invedere ca D-voastra nu ati fost martor ci parte, nu poate fi calificata vreo fapta in sarcina D-voastra de savarsirea unei infractiuni de fals in declaratie, si parchetul probabil nu va retine in sarcina D-voastra fapta pentru care s-a facut plangerea. Mai mult presupun ca nu vi s-a luat un interogatoriu, la propunerea partii adverse. OK. cu bine #-o
declaratia mea s-a consemnat in incheierea de sedinta la cererea expresa a partii adverse.
gabriel z a scris:

ceea ce declarati in fata instantelor de judecata se consemnaeaza atat la solicitarea expresa de catre instanta grefierului de sedinta cat si a solicitarii exprese a partii adverse.
Dvs nu suntei urmarit penal pentru martirie mincinoasa(art 260 cpen-infractiune ce pentru a avea loc trebuia sa aveti calitatea de martor).
Legea nu se citeste literar.Daca intradevar ati declaerat acel lucru si s-a consemnat in incheierea de sedinta, sunteti pasibil dea fi tras la raspundere penala.
VA SUGEREZ-sa verificati daca s-a consemnat in Incheiarea de sedinta de la acea data cele sustinute de partea adversa.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Presupun orice declaratie, chiar daca este adevarate sau neadevarate, aspectele declarate de una din parti, constituie o aparare si, instanta poate sa le inlature. Mai mult utilizatorul afirma ca nu a semnat ca ar fi declarat ceva. Deci nu se poate retine nimic in sarcina utilizatorului ca ar fi savarsit vreo fapta cu caracter penal. Utilizatorului i-se garanteaza prezumtia de nevinovatie... Deasemeni orice "invinuit" poate schimba oridecate ori doreste declaratia in fata organelur de cercetare si urmarire penal.
In cazul utilizatorului nostru nu se poate retine in sarcina sa "fals in declaratie". Pentru ca el este parte intr-un proces, el reclama poate un drept al lui sau are calitate de pasiva in procesul civil. Prin urmare pentru ati formula aparari se mai recurge si la unele neadevaruri dar instanta este aceea care constata si inlatura fara a pune in miscare vreo actiune penala.
Acest lucru se poate doar daca a savarsit vreo fapta penala care sa atarne de solutia cauzei, se aplica disp.art.244 alin 2 C.p.C. Ma scuzati asta ar fi parerea mea.#-o
Declararea necorespunzătoare adevărului, făcută unui organ sau instituţii de stat ori unei alte unităţi dintre cele la care se referă art. 145, în vederea producerii unei consecinţe juridice, pentru sine sau pentru altul, atunci când, potrivit legii ori împrejurărilor, declaraţia făcută serveşte pentru producerea acelei consecinţe, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

In cazul dvs, lipseste atat latura obiectiva cat si cea subiectiva intr-ucat daca am inteles eu bine ati raspuns la o intrebare celeilalte parti, fara a urmarii prin raspuns producerea vreounei consecinte juridice.Astfel in aceste conditii, infractiunea nu exista.