avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cuantum daune morale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cuantum daune morale

Buna ziua, va rog sa imi spuneti un cuantum al daunelor morale pe care as putea sa le solicit pentru o vatamare corporala din culpa;mi s-a sugerat sa fie consistenta pentru ca instanta oricum "taie" din ele, dar totusi nu as vrea sa fie exagerate si nici prea mici...va rog mult o sugestie rapida...multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: FLORIN RADU , Avocat 17:15, 24 Martie 2011
Pentru a vi se raspunde trebuie sa scrieti cate zile de ingrijiri medicale aveti, in ce articol din codul penal a fost incadrata juridic fapta, daca faptuitorul a actionat din culpa sau cu intentie directa, ce suferinta fizica vi s-a produs, prin actiunea faptuitorului. Sa stiti ca si instanta tine cont de anumite aspecte, cat si de starea materiala a faptuitorului.
4000 RON.
Depinde de vatamarea produsa, de zilele de ingrijiri etc, cel mai bine este sa va consultati cu avocatul dumnoavoastra, acesta va sti exact cat puteti cere.
aly_yoana a scris:

Pentru a vi se raspunde trebuie sa scrieti cate zile de ingrijiri medicale aveti, in ce articol din codul penal a fost incadrata juridic fapta, daca faptuitorul a actionat din culpa sau cu intentie directa, ce suferinta fizica vi s-a produs, prin actiunea faptuitorului. Sa stiti ca si instanta tine cont de anumite aspecte, cat si de starea materiala a faptuitorului.


Userul tocmai a spus ca fapta constituie ,,vatamare corporala din culpa".
Elementul subiectiv? evident, culpa.
Oare...instanta tine cont de starea materiala a faptuitorului?
User:, daunele morale sunt mai delicat de cuantificat.Insa este bine sa cereti mai mult, fiindca, asa cum bine spuneti, instanta le va acorda in niste limite rezonabile...
Mai mult dar cat?Nici avocatul meu nu stie cat sa cerem...as vrea un cuantum aproximativ din practica instantelor...Dupa cum am spus e vb. de vatamare corporala din culpa (accident rutier), si trebuie sa ma constitui parte civila, intrucat nu am reusit o intelegere cu inculpatul.
4000 Ron nu imi acopera nici macar cheltuielile cu spitalizarea (daunele materiale).Am 12 zile de ingrijiri, dar fiind o lovitura la cap (anevrism cerebral) aceasta se poate agrava in timp...Astept o parere pertinenta

Alte discuții în legătură

Buna otto29 otto29 Vreau sa stiu si eu cate daune morale ar trebui sa cer pt 22 de zile de spitalizare pt. splina scoasa 4 coaste rupte care au cauzat si apa la plamani toate ... (vezi toată discuția)
Accident auto.vatamare corporala grava. spitalizare 6 luni in coma+1 an Sorin32 Sorin32 Unchiul meu a suferit un accident rutier. Din cercetari a rezultat culpa exclusiva a inculpatului care este trimis in judecata pentru vatamare corporala grava ... (vezi toată discuția)
Accident rutier cu rani si parasirea locului accidentului andreaszekely andreaszekely Buna ziua, in cursul zilei de ieri, bunica mea in varsta de 75 de ani a fost lovita de o masina cand mergea pe jos catre casa si autorii acestui accident au ... (vezi toată discuția)