Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj - cum se predau/primesc bunurile ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj - cum se predau/primesc bunurile ?

In cazul in care exista o hotarare, cum se procedeaza la predarea/primirea bunurilor ?
Mentionez ca intre parti nu exista comunicare, este un refuz total de comunicare.
Cel care are de predat (exemplu: bunuri, sume de bani, auto, etc.) cum este instiintat de catre cel care are de primit cand vine sa-si ia lucrurile ?
Daca cel care primeste lucrurile refuza incheierea unui proces-verbal, cum se procedeaza ?...neexistand nimic semnat poate spune ca nu a primit nimic.
Instanta doar a dispus ce trebuie sa se predea/primeasca...dar cum isi pot face transferul partile astfel incat sa nu existe probleme ?
Daca exista o hotarare, fie ca este cel care trebuie sa primeasca, fie ca este cel care trebuie sa dea, se poate adresa unui executor judecatoresc pentru punerea in executare a hotararii.
Exista o hotarare...dar cine plateste executorul judecatoresc ?
Cam cat costa onorariul executorului judecatoresc pentru astfel de situatii ?