Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Societati comerciale de interes local si de interes ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Societati comerciale de interes local si de interes national

va rog sa definiti, cu specificarea temeiului legal, societatea comerciala de interes local si societate comerciala de interes national. Mii de multumiri!
Societatatile comerciale de interes local sunt regiile autonome si societatile comerciale înfiintate sau aflate sub autoritatea consiliului local ori a consiliului judetean si au ca obiect ca obiect activitati de interes public local.
Societatatile comerciale de interes national au ca obiect ca obiect activitati de interes public national si se afla sub
autoritatea unei autorităţi publice centrale.
Ma interesa temeiul legal unde sunt definite in detaliu ce insemna de interes local si ce inseamna interes local, mai concret cum sunt infiintate si ce insemna sub autoritate locala sau centrala .Acestea din urma detin actiuni la aceste societati, patrimoniu, finantare ? Care sunt legile in baza carora se infiinteaza?
Societatile comerciale de interes local sau national sunt infiintate prin hotarare a Autoritatilor administrtaiei Locale sau Centrale in temeiul art.36 alin.3 , art.91 alin.2 din Legea nr.215/2001 administraţiei publice locale si a Legii nr.31/1990 privind societatile comerciale.