Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... INCOMPATIBILITATE
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

INCOMPATIBILITATE

Sunt consilier local si urmeaza sa fiu numit in functia de administrator la o societate comerciala de drept privat si interes local infiintata cf. art. 36 din legea 215/2001 a administratie publice locale si intrebarea mea este - pot sa fiu si consilier local si administrator? sau sunt in stare de incompatibilitate?
Multumesc anticipat.
Art. 88 din Legea nr.161/2003:
(1) Funcţia de consilier local sau consilier judeţean este incompatibilă cu:
.....
d) funcţia de preşedinte, vicepreşedinte, director general, director, manager, asociat, administrator, membru al consiliului de administraţie sau cenzor la regiile autonome şi societăţile comerciale de interes local înfiinţate sau aflate sub autoritatea consiliului local ori a consiliului judeţean respectiv sau la regiile autonome şi societăţile comerciale de interes naţional care îşi au sediul sau care deţin filiale în unitatea administrativ-teritorială respectivă;
.....

Asadar, in speta, este vorba despre o situatie de incompatibilitate.