Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Executare silita sotie pt credit nevoi personale sot
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Executare silita sotie pt credit nevoi personale sot

Deci problema mea este asa. Sotul a luat un credit de nevoi personale in prima luna de casatorie, nu am girat si semnat pentru el.Acum nu si-a platiti ratele si primesc scrisori ca urmeaza sa fie dat in judecata si executare silita. Suma e 10000 ron si ma intreb daca pot sa ma execute pe mine ca sotie silit avand in vedere ca am o parte din apartament obtinuta prin succesiune de la tatal meu in timpul casatoriei, iar cealalta parte e a mamei.
Bunurile dobandite prin mostenire sunt bunuri proprii, nu comune, deci nu ar trebui sa fiti executate silit cu privire la apartament.
In schimb, pot fi supuse executarii silite alte bunuri dobanite in timpul casatoriei, considerate comune.
Va poate pune poprire pe venituri. Casa nu o pot executa.
In cazul in care nu sunteti titular sau girant in cadrul contractului de credit, nu puteti fi executata silit.
In cazul in care exista bunuri comune, banca va cere partajarea bunurilor comune, intrucat nu poate executa decat partea din casa care apartine sotului.