Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... imi poate raspunde cineva!!!!???? ce sa inteleg ? ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

imi poate raspunde cineva!!!!???? ce sa inteleg ? multumesc

Caseaza in parte ambele hotarari, inlatura art. 86 cod penal indice 1 si 5, art 71 alineatul 5

Daca tot s-a discutat aici......In ce conditii se poate lua cu suspendare? Ce conditii trebuie sa indeplinesti ca sa profiti de aceasta clementa din partea tribunalului....?
Conditiile de aplicare a suspendarii conditionate

Art. 81 din Codul Penal.
Instanta poate dispune suspendarea conditionata a executarii pedepsei aplicate persoanei fizice pe o anumita durata, daca sunt intrunite urmatoarele conditii:
a) pedeapsa aplicata este inchisoarea de cel mult 3 ani sau amenda;
b) infractorul nu a mai fost condamnat anterior la pedeapsa inchisorii mai mare de 6 luni, afara de cazul cand condamnarea intra in vreunul dintre cazurile prevazute in art. 38;
c) se apreciaza ca scopul pedepsei poate fi atins chiar fara executarea acesteia.
Suspendarea conditionata a executarii pedepsei poate fi acordata si in caz de concurs de infractiuni, daca pedeapsa aplicata este inchisoarea de cel mult 2 ani si sunt intrunite conditiile prevazute in alin. 1 lit. b) si c).

Acesta ar fi textul de lege.
Restul depinde de la avocat la avocat...de felul in care apreciaza instanta, etc...
Nu cred ca se poate face o teorie decat in cazuri concrete.
In cazuri asemanatoare se poate intampla ca unii inculpati sa fie condamnati cu executare, iar altii cu suspendare...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
bluejeans a scris:

Daca tot s-a discutat aici......In ce conditii se poate lua cu suspendare? Ce conditii trebuie sa indeplinesti ca sa profiti de aceasta clementa din partea tribunalului....?

ART. 86^1 C.pen . Condiţiile de aplicare a suspendării executării pedepsei sub supraveghere
Instanţa poate dispune suspendarea executării pedepsei aplicate persoanei fizice sub supraveghere, dacă sunt întrunite următoarele condiţii:
a) pedeapsa aplicată este închisoarea de cel mult 4 ani;
b) infractorul nu a mai fost condamnat anterior la pedeapsa închisorii mai mare de un an, afară de cazurile când condamnarea intră în vreunul dintre cazurile prevăzute în art. 38;
c) se apreciază, ţinând seama de persoana condamnatului, de comportamentul său după comiterea faptei, că pronunţarea condamnării constituie un avertisment pentru acesta şi, chiar fără executarea pedepsei, condamnatul nu va mai săvârşi infracţiuni.
Suspendarea executării pedepsei sub supraveghere poate fi acordată şi în cazul concursului de infracţiuni, dacă pedeapsa aplicată este închisoarea de cel mult 3 ani şi sunt întrunite condiţiile prevăzute în alin. 1 lit. b) şi c).
Alineatul 3 *** Abrogat
Dispoziţiile art. 81 alin. 5 şi 6 se aplică şi în cazul suspendării executării pedepsei aplicate persoanei fizice sub supraveghere.
bluejeans a scris:

Daca tot s-a discutat aici......In ce conditii se poate lua cu suspendare? Ce conditii trebuie sa indeplinesti ca sa profiti de aceasta clementa din partea tribunalului....?

Daca veti preciza ce pedeapsa a primit, cand a fost savarsita fapta si ce varsta avea inculpatul la acea data,daca a avut circumstante atenuante,pot raspunde.
avvalentina a scris:

bluejeans a scris:

Daca tot s-a discutat aici......In ce conditii se poate lua cu suspendare? Ce conditii trebuie sa indeplinesti ca sa profiti de aceasta clementa din partea tribunalului....?

Corect.
Asteptam.....
Daca veti preciza ce pedeapsa a primit, cand a fost savarsita fapta si ce varsta avea inculpatul la acea data,daca a avut circumstante atenuante,pot raspunde.