Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz

buna ziua,
am o intrebarea:o persoana la care ii inceteaza contractul de munca conf.art.55 lit.b
,mai bebeficiaza de preaviz?
daca s-a facut prin acordul partilor nu este nevoie de preaviz.
In cazul incetarii CIM cu acordul partilor (art.55b din Codul muncii) angajatorul si salaritul cad de acord asupra datei de incetare a CIM, data care poate fi mai apropiata sau mai indepartata, fara a se stabili o durata de preavizare.
nicolina01 a scris:

buna ziua,
am o intrebarea:o persoana la care ii inceteaza contractul de munca conf.art.55 lit.b
,mai bebeficiaza de preaviz?

Efectele acordului cu privire la încetarea contractului de muncă se vor produce la data realizării lui sau la data stabilită de părţi.
In acest caz, nu se acorda preaviz.