Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA prestari servicii SUA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA prestari servicii SUA

O societate de recrutare personal,inregistrata in scopuri de TVA,factureaza servicii de recrutare la o societate din SUA (care participa la un targ de job-uri).
Avand in vedere ca locul prestarii serviciului este in Romania,ca factura se intocmeste pentru societatea din SUA,facturam cu TVA sau fara,scutit cu sau fara drept de deducere?.
operatiunea se incadreaza la regula generala B2B de la art. 133, alin 2 din codul fiscal si veti factura fara tva.
pe factura veti mentiona: neimpozabil in romania, cf art. 133, alin 2 cod fiscal