Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Post de conducere si ANFP
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Post de conducere si ANFP

Am inteles ca mai nou ANFPul organizeaza examenul pentru posturile de conducere.
Intrebarea mea este :pentru postul de sef birou -prin promovare a persoanei in cadrul aceluiasi serviciu-se prezinta cei de la ANFP personal sau examenul poate fii organizat de catre primar prin numitea unei comisii din interiorul unitatii?
Multumesc!
nu, primarul nu poate organiza, si nici n-are trebui sa se intample vreodata asta. si-asa 95 % din administratia publica, sunt pile ( deci, ori idioti, ori nesimtiti), daca s-ar mai organiza si toate concursurile la primarii.... vom avea un procent de 250 % angajati incompetenti.:)
Deci trebuie sa ma duc la Bucuresti ,pentru a purea fi examinata pentru promovare? Eu sunt din Iasi.
Foarte curand se va intampla , Mihai . Uitate la proiectul de modificare a legii 188. Vor ca institutiile sa organizeze la sediul lor, concursul pentru ocuparea functiilor publice de conducere de sef serviciu si sef birou.
Inseamna ca am specanta ca voi putea sustine examenul la Iasi.Nu de alta dar drumul e scump si cu salariul pe care il am jumatate din ei i-as da pe tren.Examenul nu e o problema dar drumul e costisitor.Va multumesc!;)
o sa mergeti la bucuresti, si-o sa trageti si-un cantec pe drum. bafta la examen.:)