Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cine stie?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cine stie?

1.legea de punere in aplicare a noului cod penal si a noului cod de procedura penala a fost pusa in aplicare?
2.daca a fost,atunci in respectiva lege care este termenul stabilit pt intrarea in vigoare a celor 2 coduri?
Nu au fost inca adoptate aceste legi ..
vezi M Of 485 si 486 din 15.07.2010.
noile coduri vor intra in vigoare de la 15.07.2011.

freeelis a scris:

Nu au fost inca adoptate aceste legi ..

Cum adica nu au fost adoptate?
Ba au fost adoptate la data de 25 iunie 2009 a fost adoptat codul penal, prin legea 286, iar codul de procedura penala a fost adoptat prin legea 135/2010.

Insa ce le lipseste pt a intra in vigoare sunt legile pentru punerea in aplicare a acestora.
Ministerul Justitiei spune ca este posibil in octombrie, insa nu este nimic sigur, asa ca sfatul meu este sa nu cumparati noile coduri, inca.
Daca inca nu au intrat in vigoare pana acum inseamna ca este o problema pe undeva si, dupa parerea mea, mai dureaza.
Se discuta despre intrarea in vigoare a noului Cod Penal,la data de 11.10.2011.
Daca va fi respectata aceasta data,vom vedea.