Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum sa scap de amenda?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum sa scap de amenda?

Buna seara.
Acum 2 saptamani m-a oprit un politist pt.ca nu purtam centura de siguranta.Imi da amenda 67 de lei iar eu nu semnez procesul verbal.Opreste repede pe unu, semneaza ala,pleaca, plec si eu.In cateva zile primesc de la posta precum ca am o recomandata.Bineinteles ca nu am ridicat-o si dupa cateva zile gasesc in cutia postala procesul verbal .
Intrebarile mele sunt:
1.Nu trebuia sa mi-l aduca cineva de la politie sau macar sa ma anunte cand l-au lasat ca sa pot plati jumatate in 48 de ore?
2.In procesul verbal scrie ca citez:a condus autoturismul fara a purta centura de siguranta, dar nu zice unde, sau pe ce strada.Pot contesta asta?
Multumesc celor care raspund.
Aveti 15 zile de la data cand ati primit procesul-verbal de contraventie sa-l contestati. Nu era absolut necesar sa va imaneze personal cineva procesul-verbald e contrventie, comunicarea se poate realiza si prin afisare,daca refuzati sau nici o persoana care locuieste cu D-voastra nu este gasita.In contestatie cereti audierea martorurului din procesul-verbal d e contraventie, sigur nu a vazut daca aveati sau nu centura de siguranta
Puteti formula plangere contraventionala impotriva PV in termen de 15 zile de la comunicare la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia
Pentru siguranta aveti posibilitatea achitarii jumatate din sanctiune,daca va mai aflati in termenul de 48 de la comunicare si ulterior formulati plangerea in care,solicitati daca va fi admisa contestatia sa se dispuna restituirea sumei deja achitate
Procesul verbal de contraventiei il puteti ataca in termen de 15 zile de la primirea la domiciliu la instanta competenta teritorial locului constatarii contraventiei.
Verificat procesul verbal intocmit sub aspectul cauzelor de nulitate prev.de art.16 si 17 din OG nr.2/2001
ma puteti ajuta cum sa formulez?
Domnule Presedinte,

Subsemnatul..................,domiciliat in............str......................nr.........msector/judet......,intelege prin prezenta in contradictoiriu cu Politia Rutiera.......... sa formulez
PLANGERE CONTRAVENTIONALA,

impotriva procesului verbal de contraventie sera.........nr............,incheiat la data de.................de catre agentul constatator al Politiei..........pentru comiterea contraventiei de...............,prev.de art...........din..............

Motivele plangerii contraventionale;
Aratati mai jos o scurta relatare a faptelor si care au fost motivele care v-au determinat sa formulati plangerea,ce eventuale incalcari ale legii a facut agentul constator la incheierea procesului verbal

In drept:
Imi intemeiez plangerea conform art...........
indicati temeiul juridic al plangerii contraventionale

Semnatura
Data

Dlui Presedinte al Judecatoriei.................
Radu Gabrian, Mediator