Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Este sau nu obligatorie casca?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Este sau nu obligatorie casca?

La un ATV (pe certificat scrie motociclu) cu capacitate cilindrica 300 cc, inmatriculat, pentru care este necesar permis categoria "B", este sau nu obligatorie casca de protectie?
ATV-ul nu este nici motocicleta si nici moped.
abcdeadi a scris:

In afara drumurilor publice pot conduce si fara cap,

Daca conduci fara cap nu ai nevoie de casca intrucat nu ai unde s-o pui.
Punct.

Asa este. Am citit mai bine si nu am gasit nici o prevedere in Codul rutier cu privire la ATV. Asta inseamna ca tot ce nu este interzis expres de lege este permis.
bine dar acum sa o luam si pe cealalta parte, a sigurantei, de ce nu am purta o casca cand suntem pe motor sau atv? nu e vorba totusi de vietile noastre inaintea unei simple amenzi? este pacat sa cautam subterfugii aflate la limita legii cand e vorba totusi de viata cuiva. parerea mea :)
ATV-ul este o inventie mai recenta a tehnicii motorizate cu care Codul rutier nu tine pasul pentru ca se face vorbire despre carute, de exemplu, insa nu exista nici o prevedere cu privire la acest tip de autovehicul. :)