Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... UZUCAPIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

UZUCAPIUNE

Buna ziua
aş dori să primesc un răspuns pertinent la următoarea întrebare. dacă sora mamei mele, împreună cu soţul ei au locuit timp de 33 de ani în casa părinteasca (a bunicilor mei) şi au folosit terenul aferent - cam 1 ha de fâneaţă şi ea a decedat acum 2 săptămâni, unchiul meu are dreptul să se folosească de uzucapiune şi să devină proprietar pe casa şi teren? Succesiunea după bunici nu s-a facut şi ultima a murit bunica, în anul 1979.
Mama mai are vreun drept de moştenire pe casa părintească?
Cu mulţumiri, BC

mama poate fi straina de mostenirea parintilor sai daca nu a acceptat-o expres sau tacit, insa o mosteneste pe sora-sa , daca aceasta nu a avut copii
Daca mama dvs nu si-a exercitat dreptul de optiune succesorala in 6 luni de la moartea bunicii si nici nu a locuit in acea casa, nu a folosit terenul sau nu a facut alte acte de acceptare tacita atunci nu mai are nici un drept asupra bunurilor care au apartinut bunicii. Se considera ca matusa dvs a mostenit tot, iar unchiul dvs. impreuna cu descendentii matusii o mostenesc pe matusa, deci unchiul nu mai are nevoie de uzucapiune.

Acte de acceptare tacita mai pot fi: plata impozitelor, efectuarea unor lucrari de reparatii etc
aianaa, utilizator
Am uitat să precizez faptul că mătuşa mea nu a avut copii.
Unchiul ia toată moştenirea bunicilor mei, fără a ţine seama de mama?
Cum intră el legal în posesia casei şi a terenului_
Mulţumesc pentru amabilitatea de a răspunde întrebărilor mele, BC
Daca matusa nu are descendenti si, dupa cum rezulta de mai sus si parintii ei sunt decedati, atunci matusa dvs va fi mostenita de sotul ei impreuna cu mama dvs si eventual alti frati/surori ai matusii.
Revin cu intrebare pentru ca nu sunt lamurita. Dupa 33 ani de folosire a unei proprietati si cu matusa decedara saptamana trecuta, poate sotul ei sa faca uz de uzucapiune, fara sa o anunte pe mama si sa ia el tot? Repet faptul ca succesiunea dupa bunicii mei nu a fost facuta niciodata.
Ca sa putem recupera ceva din mostenire care ar fi pasii pe care mama i-ar avea de urmat?
Multumesc