Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ce parere aveti despre circulara CECCAR?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ce parere aveti despre circulara CECCAR?

In conformitate cu Circulara conducerii CECCAR nr. 1887/14.03.2011, membrii CECCAR, vor dispune in cadrul cabinetelor de profil, urmatoarele masuri:

Societatile de expertiza contabila

1. Pana la data de 02.05.2011, vor proceda la desemnarea unei persoane de contact in relatia cu Oficiul National de Prevenire si Combatere a Spalarii Banilor, comunicand acestuia datele si sarcinle persoanei desemnate.

2. Pana la data de 02.05.2011, vor transmite filialei denumirea societatii, numele, calitatea si datele de contact ale persoanei desemnate in relatia cu Oficul National de Prevenire si Combatere a Spalarii Banilor.

3. Comunicarea rapoartelor prevazute de dispozitiile Legii nr. 656/2002, direct catre Oficiul National de Prevenire si Combatere a Spalarii Banilor, cu mentiunea ca ulterior sa transmita catre filiala o situatie statistica trimestriala care sa cuprinda numarul si felul rapoartelor intocmite.

4. Pentru conectarea la sistemul de raportare on-line, societatile raportoare vor solicita de la filiala, datele de contact.

Expertii contabili (inclusiv expertii contabili judiciari) si contabilii autorizati

Depunerea rapoartelor prevazute de dispozitiile Legii nr. 656/2002 la filiala Corpului, urmand ca ulterior, dupa analiza, aceasta sa le comunice on-line catre Oficiul National de Prevenire si Combatere a Spalarii Banilor.
Lege nr. 656 din 07/12/2002
pentru prevenirea şi sancţionarea spălării banilor, precum şi pentru instituirea unor măsuri de prevenire şi combatere a finanţării actelor de terorism

Art. 8. - Intră sub incidenţa prezentei legi următoarele persoane fizice sau juridice:

e) auditorii, persoanele fizice şi juridice care acordă consultanţă fiscală sau contabilă;
k) alte persoane fizice sau juridice care comercializează bunuri şi/sau servicii, numai în măsura în care acestea au la bază operaţiuni cu sume în numerar, în lei sau în valută, a căror limită minimă reprezintă echivalentul în lei a 15.000 euro, indiferent dacă tranzacţia se execută printr-o singură operaţiune sau prin mai multe operaţiuni ce par a avea o legătură între ele...

[ link extern ]

OG 65/1994 republicata privind expertii contabili si contabilii autorizati

Art. 6. - Expertul contabil poate executa pentru persoanele fizice şi juridice următoarele lucrări:
a) ţine sau supraveghează contabilitatea şi întocmeşte sau verifică şi semnează situaţiile financiare;
b) acordă asistenţă privind organizarea şi ţinerea contabilităţii;
c) efectuează analize economico-financiare şi evaluări patrimoniale;
d) efectuează expertize contabile dispuse de organele judiciare sau solicitate de persoane fizice ori juridice în condiţiile prevăzute de lege;
e) execută alte lucrări cu caracter financiar-contabil, de organizare administrativă şi informatică;
f) îndeplineşte, potrivit dispoziţiilor legale, atribuţiile prevăzute în mandatul de cenzor la societăţile comerciale;
g) acordă asistenţa de specialitate necesară pentru înfiinţarea şi reorganizarea societăţilor comerciale;
h) efectuează pentru persoane fizice şi juridice servicii profesionale care presupun cunoştinţe de contabilitate.

... care o fi "consultanta" contabila?!..."alte lucrari"... "asistenta"?!, "servicii"?!... asa generic...

... se fac asimilari fortate, sa-si faca de lucru...

...in "conformitate" cu Circulara conducerii CECCAR nr. 1887/14.03.2011...

ContSters123067, utilizator
Stimata doamna Dora Dragan , cred ca nu ai citit cu atentie. Normal ca aveam personele desemnate dar aici e vorba de o raportare in plus, TRIMESTRIAL RAPORTEZI SI LA CECCAR CE AI RAPORTAT LA OPSB. Ce nu in:((telegi ??????
Am facut-o in 2006,cand a aparut prima data,aici e vorba si de altceva.Recititi.