Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... avocati
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

avocati

la examenul de definitivat, in avocatura participa doar stagiarii, sau si cei care au vechime in specialitate juridica, de 5 ani?pentru acestia din urma se organizeaza un examen separat?
Sunt examene separate de definitivat, unul pt stagiari iar altul pt cei care sunt deja definitivi in profesii juridice. Nu se pune problema de vechime.
Daca, spre ex sunteti consilier juridic sustineti definitivatul in profesie si va prezentati direct la examenul de primire in profesie in calitate de avocat definitiv.