Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reintoarcere din CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reintoarcere din CCC

in momentul de fata sunt in concediu pt cresterea copilului timp de 2 ani.as dori sa stiu daca ma pot intoarce mai repede la munca.adica atunci cand copilul va implini 1an si jumatate.va multumesc.
1. Va puteti reintoarce la serviciu oricand doriti pana ce copilul implineste 2 ani.
2. Pentru asta faceti cerere catre angajator pentru incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.
3. Mai faceti o cerere catre Primarie (unde ati depus dosarul pentru CCC) pentru suspendarea indemnizatiei pentru CCC deoarece reluati activitatea.
4. Pe perioada de cand va reluati activitatea si pana ce copilul va implini 2 ani veti primi un stimulent de 100 lei lunar de la Primarie (AJPS).