Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Intoarcerea la lucru pentru mame
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Intoarcerea la lucru pentru mame

buna ziua,baietelul meu implineste 1 an in aprilie 2014, cand am intrat in prenatal am facut o cerere la angajator ca stau acasa cu bebe 2 ani,dar vreau sa ma intorc la serviciu cat mai curand,e vreo problema?si....daca ma pot intoarce la lucru ce trebuie sa fac? va multumesc mult
1. Puteti sa reluati activitatea oricand doriti dvs.

2. - Daca ati optat pentru concediu crestere copil (CCC) pana la varsta de 2 ani si reluati activitatea dupa ce implineste copilul 1 an (chiar si a doua zi) veti beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana implineste copilul 2 ani.
- Adica veti primi salariu pentru munca depusa iar statul va mai da 500 lei lunar.

3. Si daca reluati activitatea inainte de a implini copilul 1 an veti putea beneficia de stimulentul de insertie dar dupa ce implineste copilul 1 an.

4. - Cand vreti sa reluati activitatea faceti o cerere catre angajator prin care solicitati incetarea suspendarii contractului individual de munca (CIM) si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM cu data de...
- Dupa reluarea activitatii anuntati si la Primarie ca ati reluat activitatea (pentru a se inceta plata indemnizatiei pentru CCC) si tot acolo faceti si cererea pentru stimulentul de insertie.