Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... probleme cu banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

probleme cu banca

Am un credit din 2008 la [editat]. Am trimis o adresa la sediul lor central prin care solicitam recalcularea ratelor pe motiv ca mi s-a diminuat salariul, dar mi-au raspuns ca numai cu ipoteca sau cu girant se poate. Eu nu am nici propritate si nici pe cine sa pun girant, asa ca ca am ramas cu ratele la acelasi nivel. Pe decembrie, ianuarie si februarie nu am putut plati, asa ca am strans o datorie de 2000 lei, dar din martie am inceput sa achit, atat rata cat si putin din restanta. M-a sunat un tip de la [editat] care mi-a vorbit foarte urat si m-a amenintat ca daca nu platesc in cateva zile restanta, ma da pe mana justitiei. Ma poate da banca la executor judecatoresc daca eu achit rata si incerc sa-mi lichidez si datoria?
Alin Popescu, administrator
daca nu ai nimic pe numele tau nu are ce sa iti faca. o sa iti faca poprire pe salariu , care se face in functie de cat de mare e salariu. intai se judeca si se da o hotarare judecatoreasca care se va investi cu formula executorie si pe urma se merge la executor judecatoresc. e complicat pt banca sa te execute, mai ales daca tu ai intentia sa platesti. Mergi la ei si incearca sa iti reesalonezi creditul, pt ca este in avantajul bancii. Daca suna si te ameninta poti sa faci o plangere la politie.