Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ALOCATIE PENTRU COPIL!
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ALOCATIE PENTRU COPIL!

Fiti draguti cum poate un cetatean de origine turca stabiliti impreuna cu sotia si 2 copii minori de 3 ani si respectiv 7 ani in Romania sa sa obtina alocatia de stat pentru copii.
Unde trebuie sa se adreseze?
Ce acte le trebuie?
Pot beneficia de alocatie copii atata timp cat lokuiesc in Romania?
Va multumesc si va doresc o zi buna!
Art.2 legea 61/1993 Beneficiaza de alocatie de stat pentru copi si copii cetatenilor straini si ai persoanelor fara cetatenie rezidenti ,in conditiile legii in Romania, daca locuiesc impreuna cu parintii.

Actele necesare intocmirii dosarul de alocatie de stat

- cererea intocmita de reprezentantul legal al copilului;

- originalul si copia certificatului de nastere al copilului;

- copia de pe actul de identitate al reprezentantului legal;

- documente din care sa rezulte situatia juridica a copilului fata de reprezentantul legal;

- extrasul de cont, daca reprezentantul legal doreste ca plata alocatiei sa se efectueze in cont curent personal.

5.Depunerea dosarului

- La primaria comunei, orasului, municipiului, respectiv a sectoarelor municipiului Bucuresti, pe a carei /caruia/caror raza isi au domiciliul sau resedinta reprezentantii legali,

- In cazul copiilor cu handicap vizual dosarul se depune la Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului.

Multumesc foarte mult....Mi-ati dat un raspuns foarte corect si foarte concis.
Locuiesc in sectorul 3....Deci ma duc la primaria sectorului 3 cu dosarul format din actele mentionate mai sus?
multumesc mult
Cred ca trebuie sa mergeti la Directia pentru Dialog, Familie si Solidaritate Sociala a Municipiului Bucuresti impreuna cu dosarul format din actele mentionate de colega noastra mai sus.