avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 195 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ALOCATIE PENTRU COPIL!
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ALOCATIE PENTRU COPIL!

Fiti draguti cum poate un cetatean de origine turca stabiliti impreuna cu sotia si 2 copii minori de 3 ani si respectiv 7 ani in Romania sa sa obtina alocatia de stat pentru copii.
Unde trebuie sa se adreseze?
Ce acte le trebuie?
Pot beneficia de alocatie copii atata timp cat lokuiesc in Romania?
Va multumesc si va doresc o zi buna!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:55, 13 Iunie 2008
Art.2 legea 61/1993 Beneficiaza de alocatie de stat pentru copi si copii cetatenilor straini si ai persoanelor fara cetatenie rezidenti ,in conditiile legii in Romania, daca locuiesc impreuna cu parintii.

Actele necesare intocmirii dosarul de alocatie de stat

- cererea intocmita de reprezentantul legal al copilului;

- originalul si copia certificatului de nastere al copilului;

- copia de pe actul de identitate al reprezentantului legal;

- documente din care sa rezulte situatia juridica a copilului fata de reprezentantul legal;

- extrasul de cont, daca reprezentantul legal doreste ca plata alocatiei sa se efectueze in cont curent personal.



5.Depunerea dosarului

- La primaria comunei, orasului, municipiului, respectiv a sectoarelor municipiului Bucuresti, pe a carei /caruia/caror raza isi au domiciliul sau resedinta reprezentantii legali,

- In cazul copiilor cu handicap vizual dosarul se depune la Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului.





Multumesc foarte mult....Mi-ati dat un raspuns foarte corect si foarte concis.
Locuiesc in sectorul 3....Deci ma duc la primaria sectorului 3 cu dosarul format din actele mentionate mai sus?
multumesc mult
Cred ca trebuie sa mergeti la Directia pentru Dialog, Familie si Solidaritate Sociala a Municipiului Bucuresti impreuna cu dosarul format din actele mentionate de colega noastra mai sus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alocatie de stat luana_mada luana_mada Am o nepoata nascuta la data de 13.11.2000 in Madrid-Spania. Parintii sunt romani, au domiciliul in Romania si rezidenta permanenta in Spania din 2000. Poate ... (vezi toată discuția)
Alocatie de stat pentru copii si alte drepturi KENTU KENTU Ce pasi trebuie se urmeze o mama singura(necasatorita, de cetatenie romana, rezidenta cu drept de lucru in Anglia), care a nascut in Anglia o fetita(in data de ... (vezi toată discuția)
Alocatie copii Sanda Akarca Sanda Akarca Buna ziua.Ma numesc Akarca Sanda.Locuiesc in Turcia.Am doi copii minori cu cetatenie romana si turca.Nu primesc alocatie de la statul roman.Nu primesc nici de ... (vezi toată discuția)