Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... consilier juridic - reprezentant al salariatilor?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

consilier juridic - reprezentant al salariatilor?

Buna seara,

Am o intrebare: in cadrul unei societati poate fi ales ca reprezentant al salariatilor un consilier juridic? Exista vreo incompatibilitate in acest sens?
Va multumesc!
Consilierul juridic este cel care reprezinta angajatorul al carui salariat este ... mie mi se pare ca este o incompatibilitate clara ... nu poti reprezenta 2 parti care la un moment dat pot avea interese contrare.
teodora27 a scris:

Buna seara,

Am o intrebare: in cadrul unei societati poate fi ales ca reprezentant al salariatilor un consilier juridic? Exista vreo incompatibilitate in acest sens?
Va multumesc!

Desi legea nu prevede ca este o situatie de incompatibilitate ,insa se paote vorbi despre o asemenea situatie avand in vedere ca potrivit Legii nr.514/2003 , consilierul juridic asigura apararea drepturilor si intereselor legitime ale persoanelor juridice de drept privat, in slujba carora se afla si in conformitate cu Constitutia si legile tarii.