Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce acte trebuie sa inchei dupa incheierea unui CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce acte trebuie sa inchei dupa incheierea unui CIM

Suntem o Asociatie de proprietari: Dupa incheierea unui Contract individual de munca, in afara de fisa postului si cea de protectia muncii. ce alte demersuri trebuie intreprinse? Trebuie incheiate contracte cu firma ce ofera servicii de protectia muncii sau cu medic de medicina muncii?
~ Conținut șters la cerere ~
jurist Clement a scris:

Cand depuneti acel cidm la ITM-ul de care aprtineti,ei va vor spune ce trebuie sa faceti!
[/quot

Buna seara!
Unde traiti? Relatia cu ITM incepand cu 01.01.2011 se rezuma doar la activitatea de a primi carnetele de munca de la dansii. Noi nu mai avem obligatia de a depune la ei niciun act. CIM se inregistraza in Revisal iar apoi se transmite on-line la ITM (sau se depune pe suport electronic). Inspectorii care sunt nu-si vad capul de alte treburi ( inscrieri finale in zeci de mii de carnete de munca, programari pentru eliberarea acestora)
ralu1975 a scris:

Suntem o Asociatie de proprietari: Dupa incheierea unui Contract individual de munca, in afara de fisa postului si cea de protectia muncii. ce alte demersuri trebuie intreprinse? Trebuie incheiate contracte cu firma ce ofera servicii de protectia muncii sau cu medic de medicina muncii?

Categoric si obligatoriu. As avea o curiozitate: cine a facut angajatului protectia muncii generala si la locul de munca?
jurist Clement a scris:

Cand depuneti acel cidm la ITM-ul de care aprtineti,ei va vor spune ce trebuie sa faceti!

Dupa 01.01.2011, la ITM nu se mai depun c.i.m. pentru inregistrare .. Legea nr.130/1999 a fost abrogata de catre OUG nr.123/2010.