Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca fara numar de inregistrare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca fara numar de inregistrare

Am un contract de munca pe care scrie asa:
CIM incheiat si inregistrat sub nr 002 19 01 2011 in registrul general de evidenta a salariatilor inregistrat la itmsub nr__________/si e gol acolo

E valabil fara acel numar completat? Pot sa iau somaj pe baza lui?

Multumesc!
Incepand cu data de 01.01.2011 nu se mai inregistreaza c.i.m. la ITM , ca urmare a abrogarii Legii nr.130/1999 prin OUG nr.123/2010.
De altfel , inregistrarea c.i.m. al ITM nu era o conditie de valabilitate a c.i.m.

In speta, c.i.m. este perfect valabil ...somajul se ia numai daca incetarea acestui c.i.m. s-a facut dintr-un motiv neimputabil salariatului , iar acesta are un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii la somaj.
Da!E valabil si se deruleaza si fara inregistrarea la ITM-ul teritorial!Mai degraba se inregistreaza la Ag Fin Publice si la Casa de pensii!!!!!!!:love1:
1. Contractele individuale de munca (CIM) se inregistreaza de catre angajator numai in Revisal.

2. CIM nu se inregistreaza nici la Casa de Pensii, nici la Adm. financiara, nici in alta parte (nu confundati CIM cu contractele civile).
consilierjr a scris:

...... Mai degraba se inregistreaza la Ag Fin Publice si la Casa de pensii!!!!!!!:love1:

In baza carui act normativ, s-ar inregistra aceste contracte de munca la institutiile mentionate de dvs?

Pana la 01.01.2011 a existat Legea nr.130/1999 , ulterior abrogata de OUG nr.123/2010, care prevedea expres ca, contractele individuale de muncă încheiate de următoarele categorii de angajatori vor fi înregistrate, în termen de 20 de zile de la data încheierii lor, la inspectoratele teritoriale de muncă: ......

Conditiie de valabilitate ale unui contract sunt cele prevazute de Codul Civil , completate cu prevederile Codului Muncii in cazul c.i.m.