Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie crestre copil contact de intermediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie crestre copil contact de intermediere

copilul s-a nascut pe 6.03.2011, am contract de intermediere (agent asigurari ) la o societatate de 2 ani de zile, pana in august 2010 s-a retinut decat impozitul de 10% la sursa, iar din septembrie pana in decembrie s-a retinut 16% impozit , cas 10.5%si somaj 0.5%..am inteles ca cei cu activitati independente beneficiaza de indemnizatie..in cazul de fata beneficiez de indemnizatie de crestere?????va rog un raspuns urgent....mentionez ca nu sunt PFA
Beneficiati de indemnizatia pentru CCC numai daca in ultimul an anterior datei nasterii copilului timp de 12 luni ati realizat venituri (venituri din salarii, din activitati independente si din activitati agricole ) supuse impozitului pe venit.
In speta, este vorba despre perioada 16.03.2010 - 16.03.2011.

Actul doveditor privind realizarea de venituri, precum si nivelul lunar, trimestrial sau anual al acestora, eliberat de organele competente este dovada privind veniturile realizate in anul fiscal anterior celui in care s-a nascut copilul si/sau, dupa caz, dovada privind venitul calculat in vederea platii anticipate a impozitului, precum si copia deciziei de impunere, eliberata de autoritatile competente, in cazul persoanelor care realizeaza venituri din activitati independente si/sau din activitati agricole.