Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... P.F.A.-urile care nu sunt asigurate in sistemul public ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

P.F.A.-urile care nu sunt asigurate in sistemul public de pensii sunt obligate sa plateasca retroactiv (pentru ultimii 5 ani) contributii de asigurari sociale?

Sunt PFA - traducator autorizat - din 2002. Pana la 31 decembrie 2004 am fost angajat al unei firme si toate contributiile (sanatate, somaj si pensii) erau platite de angajator in timp ce eu plateam doar impozitul pe venitul realizat din traduceri. De la 1 ianuarie 2005 nu am mai platit decat impozitul pe venit. De curand am fost invitat la Casa de Pensii a Municipiului Bucuresti pentru a discuta despre asigurarea mea in sistemul public de pensii. Am fost si ...mi s-au comunicat doua lucruri importante: 1. ca asigurarea P.F.A.-urilor in sistemul public de pensii e obligatorie si 2. ca trebuie sa platesc retroactiv pentru ultimii 5 ani contributii la sistemul public de pensii (calculate la nivelul minim admis de lege, cu tot cu penalizari, ar insemna circa 12.000 RON). As vrea sa aflu daca, intr-adevar, lucrurile stau asa. Mai ales in legatura cu a doua chestiune. Multumesc.

Da, din pacate, este perfect adevarat. Chiar daca nu veti plati dvs. din proprie initiativa, vor veni in control si va fi aceeasi situatie.
Va multumesc pentru raspuns. Totusi, asigurarea P.F.A.-urilor in sistemul public de pensii nu era facultativa?
2.
Otto, pina in 2007 a existat un venit minim asigurat la casa de pensii, ultimul venit minim impus a fost 318 RON / luna.
Pentru 2006 venitul a fost 269 RON / luna, procentul datorat a fost 29.25%, rezulta un 79 RON / luna.

2007 - venitul asigurat 318 RON, procentul datorat 29%, 92 RON / luna
Din 2008 pina in decembrie 2010 ai fi putut sa te asiguri la orice venit, dar cum nu te-ai asigurat ei merg pe ultimul venit minim impus, adica 318 RON.
Pe 2008 venit asigurat 318 RON, procent 27.5%, 87 / RON / luna
2009 - 318 RON venitul asigurat, Ianuarie - februarie 28%, rezulta 89 RON / luna
Martie-decembrie 31.3% - rezulta 100 RON / luna
2010 - 318 RON / luna, 31.3% - 100 RON / luna
Un calcul doar privind contributiile rezulta
2006 - 12*79
2007 - 12*92
2008 - 12*87
2009 - 2*89 + 10 * 100
2010 - 12*100

Rezulta un 5474 RON pe perioada 2006 - 2010.
Daca se pun si penalitatile 0.1% / zi pina in iulie 2010, dupa care 0.05% / zi o sa ajungi la suma aia de 12.000 RON.
Eu am platit anul trecut 10.200 RON pe perioada 2005-2010.
1. vechea lege a pensiilor prevede obligativitatea asigurarii PFA-urilor
Multumesc.
Popu a scris:

2.
..................................................
Din 2008 pina in decembrie 2010 ai fi putut sa te asiguri la orice venit, dar cum nu te-ai asigurat ei merg pe ultimul venit minim impus, adica 318 RON.

Aici te contrazic (si vorbesc din proprie experienta).
Pe aceasta perioada se poate asigura, in continuare, la venitul asigurat declarat, adica se poate asigura la un venit de 4 lei caruia ii corespunde o contributie minima de 1 leu.