Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa pledoarie ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa pledoarie ?

Timbru de... pledoarie ?

Personal, mi se pare kafkiana propunerea.

Ar fi bine sa aflam de unde vine..... nu de alta dar ca sa stim "ce" votam in organele de conducere ale profesiei.

Departe de a fi fost un sustinator al fostului decan, poate ca ne-am pripit uneori cu judecarea lui........

Relativ recent au dublat - "colegii" de la casa de asigurari - cota minima de contributie de la 80 la 150 Ron - parca numa in insel !?

Consider ca trebuie sa facem putina presiune asupra conducerii UNBR - fie macar si pe acest forum.

Am impresia ca sunt multi "colegi" din conducerea UNBR care frecventeaza acest forum, asa ca ar trebui sa luam atitudine. Altfel vom fi in continuare luati de ......:((

www.avocatnet.ro/content/art...
subscriu la tot ce s-a spus anterior.=D>
Buna ziua!
UNBR mie incepe sa-mi semene leit cu distinsul guvern... A vazut ca merge si a zis sa dea mai tare.
Ma intreb (il intreb mai mult pe UNBR): Daca mareste taxele, adauga taxe noi, ne pune pe toti cu nasucul pe labe, astfel incat sa nu ne mai permitem sa platim nici macar taxe mici, daramite mari (pe motiv ca nu isi vor mai permite clientii sa ne angajeze) dansii, UNBR-ul, de unde isi vor mai colecta aceste taxe? Vor ajunge sa viseze la vremurile cand taxele erau suportabile si le platea tot avocatul.
La ce bun sa faci taxe mari si sa nu incasezi nimic, in loc sa le faci mici si sa ai incasari mari si constante?
Mai mult, daca am observa vreun avantaj adus profesiei (asa cum se vede cu ochiul liber la notari), atunci cred ca s-ar justifica, insa nu au reusit nici macar sa ne aranjeze un "culoar", separat de justitiabili, pe la arhive si registraturi.
Pai cand sa facem banii pe care ii vreti ca taxe? In timpul pierdut pe la cozi?
Sincer sa fiu, vi i-as da, dar nu am timp sa-i fac...
Mai mult, cine are nevoie de taxa asta? La ce ne trebuie? De ce criza asta de bani?
Consider ca rolul organelor noastre de conducere este sa ne apere interesele (la toti), nu sa ne calce in...taxe.
kiddo, :rofl: sa ne apere interesele... :rofl:
Permite-mi sa reformulez corect: "sa-si apere interesele"
Problema intereselor este cea mai sensibila.
Atata timp cat nu va exista un cadru institutionalizat care sa creeze echilibru in sistem, problema intereselor nu va fi rezolvata.
Partea rea este aceea ca pentru a exista un cadru institutionalizat care sa creeze echilibru va necesita o taxa si riscam sa ajungem in acelasi loc, adica de a da bani din buzunar la acel cadru institutionalizat.
Nu vad cum se poate rezolva in mod concret problema atata timp cat legea o fac practic cei care urmaresc anumite interese care mie pur si simplu imi scapa sub aspectul interesului colectv al profesiei intrucat nu lipsa de bani determina nasterea acestei taxe de pledoarie.
S-a reglementat cadrul asistentei juridice din oficiu care poate crea falsa idee ca justitiabilii vor fi aparati.
Parerea mea, este in sens contrar.Adica justitiabilii vor ajunge sa nu mai fie efectiv aparati dar conform legii ei sunt aparati.Vor exista toate garantiile constitutionale ca omul sa fie aparat, dar intr-un mod formal ( nu in mod efectiv).
Poate ca in timp, marirea taxelor va atrage consecinte inverse fata de cele urmarite de cei care le adopta.Se va dovedi ca conducerea profesiei a gresit.
Problema este aceea ca tot statul roman va plati oalele sparte...la CEDO.
Regresul impotriva avocatilor din oficiu va fi o simpla utopie din motive pe care cred ca le intelegeti.
Cei care adopta aceasta taxa de pledoarie nu vor raspunde decat moral...precum parlamentul Romaniei...

avocat Claudiu Lascoschi

Data post: Marti, 24 Iunie 2008, 02:43
Subiect: RE: taxa pledoarie ?
Nu va mai exista taxa de pledoarie.
Exista persoane care gandesc din toate punctele de vedere.

:offtopic: Interventie moderator
Aveti posibilitatea de a folosi functia de editare mesaje, in loc sa scrieti mai multe mesaje consecutive.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Intr-adevar, propunerea Baroului Suceava, de instituire a timbrului de pledoarie, nu a mai fost inclusa in sedinta Consiliului Uniunii Nationale a Barourilor din Romania ( UNBR), din 18-19 iunie.
www.avocatnet.ro/content/art...