Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

am primit o citatie,bineinteles din partea unui ifn...ei sunt asa,mai stresanti.X-(cam asa...notificare prealabila inceperii executarii silite''.as dori sa stiu,daca,aceasta incepere a executarii silite,se poate face fara un ordin judecatoresc.sau mai bine zis,daca executorul se poate prezenta la mine,fara acest ordin
va multumesc
nu sunteti foarte clar, spuneti ca ati primit o citatie dar defapt e o notificare. In mod normal primult act de executare este o somatie emisa de un executor emisa in baza unui titlu executoriu.Depinde in ce situatie va aflati.
da..este o notificare asa cum am spus acolo..mai precis pana pe data de azi.as dori sa stiu care este procedura de acum incolo...
Pai executorul IFN sau judecatoresc va cere incuviintarea executarii silite, o formalitate, o obtine in 7 zile, asa spune legea.
Apoi va face o somatie de plata sa platini in 1(una) zile suma altfel va executa bunurile mobile si/sau va face poprire pe salariu sau pe conturile bancare, fara somatie, doar instiintandu-va in legatura cu aceasta executare silita indirecta.

Daca aveti bunuri imobile, somatia va fi cu termen de 15 zile.