Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... cheltuiala combustibil deductibila
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

cheltuiala combustibil deductibila

o persoana fizica autorizata, care desfasoara activitate de comert cu amanuntul in piete,etc,si face aprovizionarea cu o autoutilitara proprietate personala -poate incheia un contract de comodat pentru a putea dedece cheltuielile cu combustibilul?

daca acea autoutilitara se poate incadra la exceptii :

(7) Nu sunt cheltuieli deductibile:
l1) în perioada 1 ianuarie 2011 - 31 decembrie 2011 inclusiv, cheltuielile privind combustibilul pentru vehiculele rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv transportului rutier de persoane, cu o greutate maximă autorizată care să nu depăşească 3.500 kg şi care să nu aibă mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând şi scaunul şoferului, cu excepţia situaţiei în care vehiculele se înscriu în oricare dintre următoarele categorii:

In prima conditie , se incadreaza, adica nu este destinata exclusiv transportului de persoane ; analizati cea de a doua conditie , legata de greutatea autorizata si daca este indeplinita , atunci ch. cu combustibilul este deductibila in baza acelui contract de comodat .

Tot acel contract de comodat va da drept de deducere si pentru intretinere si reparatii , cu conditia ca doc. justificative sa fie pe numele pfa .