Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calculul pensiei conform Legii nr. 263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calculul pensiei conform Legii nr. 263/2010

1.In decizia de pensionare primita in data de 05.04.2011 conform Legii 263/2011 se specifica un numar de puncte calculat conform OUG 209/2008 .Este vreo deosebire intre cele 2 acte normative privind sporul acordat pentru gr. a II a de munca? mai este in vigoare OUG 209/2008?
2.La pct.F din decizie se specifica :stagiu aferent perioadelor de incapacitate temporara de munca = 1 luna si 27 de zile .
este vorba despre concediul medical ? s-a luat in calcul la stabilirea cuantumului pensiei?
Va multumesc
bosanceanugheorghe, utilizator
1. Este o eroare a aplicatiei informatice, dar numai in privinta mentionarii OUG nr. 209/2008, act normativ care, evident, nu mai este in vigoare. Dar nu stiu cum vedeti asta in decizia de pensie, eu stiu ca ar trebui sa apara in buletinul de calcul.
2. Probabil. Fara decizia de pensie, buletinele de calcul si actele din dosarul de pensie nu pot sa va raspund exact.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Aveti dreptate.atasat deciziei de pensionare am primit o fila intitulata "buletin de calcul privind acordarea pensiei pentru limita de varsta" cu 2 puncte :
A.Calculul stagiului de cotizare
B.Puncte realizate :
-puncte realizate
-puncte pentru pensia suplimentara
-puncte conf.OUG 209/2008
Am solicitat o copie dupa buletinele de calcul si am fost programat in audienta la Directorul Casei de pensii pentru data de 10 mai 2011.Voi insista sa primesc buletinul de calcul in timp util pentru a face o eventuala contestatie.
Termenul de 30 de zile pentru a depune contestatia se refera la zile calendaristice, sau zile lucratoare? S-a publicat aplicatia electronica de calcul a pensiei?
Va multumesc pentru raspuns
bosanceanugheorghe, utilizator
bosanceanugheorghe a scris:
Termenul de 30 de zile pentru a depune contestatia se refera la zile calendaristice, sau zile lucratoare?

Se refera la zile libere in sensul art. 101 Cod procedura civila. Ultima zi in care puteti sa contestati decizia de pensie comunicata in 5 aprilie 2011 este 6 mai 2011.

bosanceanugheorghe a scris:
S-a publicat aplicatia electronica de calcul a pensiei?

Aplicatia informatica nu a fost publicata.
As mai avea de elucidat 2 aspecte:
1.La punctul G din decizia de pensionare se specifica:
-nr.total puncte realizate = 69,0711
-punctajul mediu anual =2,19160 , ceea ce nu e corect deoarece 69,0711:35 =1,97346 .De abia in buletinul de calcul la punctul B se precizeaza:
-nr.puncte realizate = 62,51933
-nr.puncte pentru pensia suplimentara = 6,55177
-total puncte =69,0711
-nr.puncte cf.OUG 209/2008 =7,63481
-punctaj mediu =2,19160 din care majorat cf.OUG 209/2008 =0,21814 si in acest fel calculul devine corect
Nu ar fi trebuit ca in decizia de pensionare nr.total de puncte sa fie 69,0711 +7,63481 =76,70591 care impartit la 35 sa dea 2,19160 precizat in decizie?
2.Credeti ca fata de inadvertentele precizate mai sus ar fi cazul sa fac o contestatie (cuantumul pensiei nu este afectat?)

Va multumesc
bosanceanugheorghe, utilizator
bosanceanugheorghe a scris:
Nu ar fi trebuit ca in decizia de pensionare nr.total de puncte sa fie 69,0711 +7,63481 =76,70591 care impartit la 35 sa dea 2,19160 precizat in decizie?

Nu, punctajul suplimentar apare separat, in buletinul pe care l-ati primit. In decizie apare punctajul mediu anual final. Asa a fost gandita aplicatia informatica, iar toate actele pe care le-ati primit sunt generate de aceasta. Dar puteti face o propunere CNPP sa modifice aplicatia informatica. B-)

bosanceanugheorghe a scris:
Credeti ca fata de inadvertentele precizate mai sus ar fi cazul sa fac o contestatie (cuantumul pensiei nu este afectat?)

Nu aveti niciun motiv sa faceti contestatie. Faptul ca punctajele apar separat nu va prejudiciaza cu nimic.
Gabriela Pintea, Consilier juridic