Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia de intretinere

bonurile de masa,primele ocazionale intra la calculul pensiei de intretinere?
pensia de intretinere poate fi platita personal la posta?
in prezent o trimite intreprinderea fara acordul meu prin posta.
Art.94 c.fam.se refera pentru obligarea parintelui la plata unei pensii de intretinere,conform "castigului sau din munca":

Art. 94

Intretinerea este datorata potrivit cu nevoia celui care o cere si cu mijloacele celui ce urmeaza a o plati.

Instanta judecatoreasca va putea mari sau micsora obligatia de intretinere sau hotari incetarea ei, dupa cum se schimba mijloacele celui care da intretinerea sau nevoia celui ce o primeste.

Pe de alta parte:
La calcularea cuantumului pensiei de întreţinere nu se iau în considerare decât veniturile obţinute, nu şi cele întâmplătoare: cele pentru ore suplimentare, indemnizaţiile de deplasare, de transferare, de concediere şi, în general, sumele care nu au caracter permanent, cum sunt şi salariile compensatorii, în cazul disponibilizării debitorului pensiei..
Norma de hrana,tichetele de masa,etc. sunt forme de sprijin cu destinatie speciala si nu se iau in consideratie la calculul pensiei

Intreprinderea este obligata de instanta , ca tert poprit , sa va retina si sa trimita banii creditoarei.
sumele cu caracter nepermanent vedeti si decizia [ link extern ]
br_nicku, utilizator
Conform ultimelor modificari aduse Codului Fiscal in anul 2010, contravaloarea tichetelor de masa intra in categoria veniturilor salariale... Numai ca angajatorul nu este obligat sa acorde aceste tichete de masa..
Mai bine faceti o cerere de lamurire a dispozitivului hotararii, sa vedeti ce decide instanta referitor la bonurile de masa..
Intreprinderea nu are nevoie de acordul dv pentru a retine si vira pensia de intretinere. Intreprinderea urmeaza dispozitiile instantei din ordonanta de infiintare a popririi.