avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ce sunt IMM -urile ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ce sunt IMM -urile ?

daca am o intreprindere individuala .ma incadrez la IMM ?
Cel mai recent răspuns: A. Ionut , Consilier juridic 23:26, 9 Aprilie 2011
Categoria Întreprinderilor Micro, Mici şi Mijlocii (IMM) este formată din
întreprinderi care angajează mai puţin de 250 de persoane şi care au o cifră de
afaceri anuală netă de până la 50 de milioane de euro şi/ sau deţin active totale de
până la 43 de milioane de euro - articolul 2 al anexei din Recomandarea 2003/361/CE , recomandare transpusă în legislaţia naţională în OG nr.27/2006
parere mea este ca nu va incadrati intrucat nu aveti personalitate juridica. din cate stiu definitia imm se refera doar la persoanele juridice.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Definitie imm(intrepriderie mica si mijlocie) bogdan30ro bogdan30ro Va rog sa-mi spuneti definitia IMM. Am gasit mai multe variante si nu sunt foarte multumit. Care este diferenta esentiala intre IMM si SRL? multumesc anticipat (vezi toată discuția)
Imm - se poate fara angajati? raduma raduma Anul trecut am citit ca o conditie la IMM este sa aiba macar un angajat. Am deschis acum un IMM, si am citit pe un alt forum ca anul asta nu mai exista ... (vezi toată discuția)
Srl de 2 salariati poate fi considrat totodata si imm? astridamel astridamel Un SRL de 2 salariati poate fi considrat totodata si IMM sau daca nu are nici un angajat in afara de administrator? (vezi toată discuția)