Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Cum se contesta o decizie a OSIM?
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Cum se contesta o decizie a OSIM?

va rog sa-mi spuneti daca se poate ataca in vreun fel decizia comisiei Osim de respingere a cererii de inregistrare a unei marci?
va multumesc!
Legea nr. 84 din 1998 republicata Art. 86
(1) Deciziile OSIM privind cererile de inregistrare a marcilor, precum si cererile de inregistrare privind indicatiile geografice pot fi contestate la acest oficiu de orice persoana interesata, in termen de 30 de zile de la comunicare sau, dupa caz, de la publicarea inregistrarii marcii ori a indicatiei geografice, cu plata taxei legale.
(2) Deciziile OSIM privind inscrierea cesiunii sau licentei in Registrul marcilor pot fi contestate la acest oficiu de persoanele interesate, in termen de 30 de zile de la comunicare sau, dupa caz, de la publicarea acestora.
(3) Contestatiile formulate conform prevederilor alin. (1) si (2) se solutioneaza de o comisie de contestatii din cadrul OSIM.

multumesc foarte mult!