avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

Sunt nascut in 04.10.1955,am 35 de ani vechime in munca,dintre care 6 ani in grupa 1 si 16 ani in grupa 2 .Cand am dreptul la pensionare la limita de varsta?Multumesc mult!!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 16:36, 16 Aprilie 2011
• Va puteti pensiona la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 35 ani. (2020)
• Va puteti pensiona anticipatat la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani. (2015)
• Va puteti pensiona anticipatat partial la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani

Reducere varsta pensionare cu 3 ani (gr. I) + 3.5 ani (gr. II) = 6 ani si 6 luni

Stagiul complet de cotizare: 35 ani
Virsta de pensionare: 58 ani si 6 luni (Aprilie 2014)

Stagiu cotizare : 35 ani + 3 ani (spor gr. I) + 4 ani (spor gr. II) = 42 ani

Limita de varsta la 60 de ani,reducere de 5 ani din 65.
ela-ela a scris:
• Va puteti pensiona anticipatat la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani. (2015)
• Va puteti pensiona anticipatat partial la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani

Va rog sa aveti amabilitatea sa-mi spuneti ce este pensia anticipatata partial si ce act normativ reglementeaza aceasta categorie de pensie.

ela-ela a scris:
Reducere varsta pensionare cu 3 ani (gr. I) + 3.5 ani (gr. II) = 6 ani si 6 luni

Potrivit carei prevederi legale?


In alta ordine de idei, va rog sa cititi si sa respectati pct. 2.7 din regulamentul de postare in Forum.
2.7. Nu este permisa publicarea abuziva sau fara motiv a linkurilor spre alte situri sau forumuri. Daca este neaparat necesara o legatura, atasati un text explicativ, care sa sugereze ce contine legatura si care e motivul pentru care este publicata. De asemenea, nu este permisa nici postarea prin copy-paste a textelor din alte siteuri in paginile Avocatnet.ro.
Sa inteleg ca pentru cei 16 ani in grupa 2 si 6 in grupa 1 am o reducere de 5 ani?Multumesc mult!
OprisValer a scris:
Sa inteleg ca pentru cei 16 ani in grupa 2 si 6 in grupa 1 am o reducere de 5 ani?Multumesc mult!

Da, pentru 22 de ani lucrati in grupe de munca varsta standard de pensionare se reduce cu 5 ani (art. 55, alin. 1, lit. a) si art. 158, alin. 1 din Legea nr. 263/2010).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul varsta pensie anticipata. Popa Cornel Popa Cornel Buna ziua, ma numesc Popa Corneliu si as vrea sa stiu si eu daca am dreptul de a avea pensie anticipata si daca as putea-o obtine anul acesta sau data cea mai ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata cu sau fara penalitati vladuta vladuta Sotul este nascut in 17.08.1953 si are 35 ani vechimein munca.A lucrat in grupa 1 timp de 10 ani si 5 luni la care i sa calculat un spor de 6 ani.In grupa a 2 ... (vezi toată discuția)
Pensie limita de varsta - nascut in februarie 1956 s_marius s_marius - sunt angajat din 1973 (conditii de munca normala), sunt nascut in februarie 1956 - armata am facut-o intre anii 1976 - 1978 - am fost somer un an Cand as ... (vezi toată discuția)