Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis auto ...( Expirat? )
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis auto ...( Expirat? )

Buna ziua,
Am o amica,care detine permis auto din Dec.1994.
Acest permis este de tip vechi,si din neglijenta nu l-a schimbat,avind insa o ultima viza medicala,efectuata in anul 2007.
1.- Ce are de facut aceasta pentru (pre)schimbarea permisului?.
2.- Ce consecinte ar avea de suportat,daca ar fi surprinsa in trafic cu acest permis,de tip vechi?.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Buna, Silvana!
Din cate stiu eu, nu se mai aplica sanctiuni dar daca o gaseste in trafic cu permisul expirat i-l ridica si ii da o dovada cu termen de valabilitate maxim 2 saptamani.
Actele necesare, daca nu si-a schimbat numele intre timp, sunt:
a) act de identitate (carte de identitate, buletin), în original şi copie;
b) fişa posesorului permisului de conducere, completată prin dactilografiere sau olograf şi semnată;
c) certificat medical pentru conducătorii auto;
d) chitanţa care să dovedească plata contravalorii permisului de conducere - 68 lei, platita la CEC;
e) permisul de conducere expirat.

Daca si-a schimbat numele intre timp, sunt 2 variante:
- prin casatorie - trebuie sa duca certificatul de casatorie in original+copie
- daca a divortat - trebuie sa duca sentinta de divort, original+copie.

In principiu, dureaza 2-5 zile eliberarea permisului si ii va fi trimis prin posta, acasa.

N-o mai lasa sa circule asa ;)
:luck:

later edit: am scris Din cate stiam eu, corect era sa spun ca am intrebat un politist care e la Rutiera si el mi-a zis ca nu se mai sanctioneaza chestia asta, cu permisul expirat, doar se i se ia detinatorului. Daca mi-a zis gresit, il reclam.
ContSters196669, utilizator
Buna Manuela!
Iti multumesc pentru amabilitate.:bow:
Amica mea este inca necasatorita,deci eliminam a doua varianta.
Trebuie sa ma interesez (eu)ce pasi trebuiesc facuti,ea fiind o tipa mai...neconformista.Cred ca trebuie sa alerg putin pentru ea.Ce-i pot obtine eu?.
a).Ii pot face copie (act de identitate)
b).Fisa o pot obtine de la ghiseul respectiv?...ori caut model pe net?
c).Sunt sigura ca va trebui sa-si faca analizele...:)..(asa-i trebuie).
d).Plata-CEC..cred ca la orice unitate..

Teama ei Manuela era ca va trebui sa sustina un nou examen pentru permis ( asa ii spusese cineva..),cit priveste circulatul in aceasta situatie...nu are ( jena)...:whistle:

S-o luam pe rand:
1. E rezolvat :)
2. FIsa detinatorului permisului se gaseste si pe net (de exemplu
[ link extern ] )
dar am inteles ca e de preferat sa fie de carton si sa fie dactilografiata la birourile de copiat acte; totusi daca e mentionat ca se poate si ''olograf'' nu vad ce motiv ar avea sa nu i-o ia
3. Fise medicale sunt tot la birourile de copiat acte (or fi si in alte parti, dar eu nu stiu) - si asta costa desigur; neaparat sa aiba si stampila unitatii medicale, nu doar a medicilor specialisti. Atentie, clinica/policlinica trebuie sa fie autorizata pentru acest tip de vizite medicale. Poate sunt si acolo fise tip.
4. Plata la orice unitate CEC intr-un cont pe care il stiu cele de la ghisee, pe numele prietenei desigur.
Iar in privinta temerii pentru un nou examen, nu este cazul. Dar tu poti s-o sperii ca daca nu-si schimba permisul, asta o sa i se intample :D
Succes (tie, desigur) :luck:
:bow:

Iar in privinta temerii pentru un nou examen, nu este cazul. Dar tu poti s-o sperii ca daca nu-si schimba permisul, asta o sa i se intample
Succes (tie, desigur)
=D>
Multumesc mult,Manuela.
Asa am si facut,(am sustinut spusele persoanei X,)tocmai pentru a o convinge sa si-l schimbe.Am mers destul cu ea in situatia asta(fara sa stiu),uneori si cu masina mea,si-ti dai seama ca daca eram oprite in trafic,posibil sa-mi ia si mie masina la..."bani marunti..."si astia daca vor,...gasesc...diverse motive pentru a-ti lua talonul,..amenda...etc. :vishenka:
Cu placere, ma bucur ca am putut sa-ti fiu de folos :)