avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... infintare asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

infintare asociatie

Am si eu o intrebare ; o institutie publica poate participa ca membru fondator la infiintarea unei asociatii? ma poate ajuta cineva ,va rog!
Cel mai recent răspuns: ionutanton777ro , utilizator 13:54, 20 Iunie 2008
Ce fel de asociatie? Precizati va rugam, e foarte important! In principiu da, dupa reguli stricte. Exemplu - Institutul de "Psihologie si Filosofie C. R.-M." a infiintat Asociatia "Lucian Blaga" avand ca obiect si scop manifestari stiintifice privind opera filosofica a lui L. Blaga, intruniri, manifestari, colocvii, etc.
Legea (OG nr.26/2000) nu interzice participarea unor institutii publice la constituirea unor asociatii sau fundatii. Prin urmare, consider ca institutiile publice pot participa la constituirea unor asociatii.
Este important ca numele noii asociatii sa nu contina numele unei autoritati sau institutii publice. In rest nici eu nu cunosc limitari legate de PJ sau institutii publice.

Art. 7. - (1) Oricare dintre membrii asociaţi, pe baza împuternicirii date în condiţiile art. 6 alin. (2) lit. h), poate formula o cerere de înscriere a asociaţiei în Registrul asociaţiilor şi fundaţiilor aflat la grefa judecătoriei în a cărei circumscripţie teritorială urmează să-şi aibă sediul.
(2) Cererea de înscriere va fi însoţită de următoarele documente:
a) actul constitutiv;
b) statutul asociaţiei;
c) actele doveditoare ale sediului şi patrimoniului iniţial;
d) dovada disponibilităţii denumirii eliberată de Ministerul Justiţiei sau, după caz, refuzul motivat al eliberării acesteia.
(3) Este interzisă utilizarea în denumirea asociaţiei a denumirilor specifice autorităţilor şi instituţiilor publice.
(4) În cazul nerespectării dispoziţiilor alin. (3), Ministerul Justiţiei va refuza motivat eliberarea dovezii disponibilităţii denumirii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asociatii si fundatii nicoleta74 nicoleta74 Buna ziua, Cine ma poate ajuta cu un raspuns referitor la opozitia la inregistrare a unei asociatii? Urmeaza sa se infiinteze o asociatie care are in ... (vezi toată discuția)
modificarea denumirii si formei juridice a unui club sportiv nonprofit elles elles Buna ziua. In anul 2005 am infiintat un club portiv nonprofit.Doresc sa-i schimb denumirea ASTFEL; club..(numele )fitness & beauty center (coafor, ... (vezi toată discuția)
Asociatie pentru apararea drepturilor omului gigelas gigelas Buna seara. Stie cineva,care este procedura infiintarii unei Asociatii pentru apararea drepturilor omului ? Care este legislatia aplicabila in speta ? Cati ... (vezi toată discuția)