Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contractul colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contractul colectiv de munca

In CCM incheiat intre sindicatele din invatamant si Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti din 09.05.a.c. se mentioneaza dreptul celor din invatamant de a primi o "prima de vacanta" din fondurile proprii ale primariilor de sector. Ce se poate face daca aceasta prevedere, ca si altele, nu este respectata? Liderii de sindicat din scoli nu vor sa se puna rau cu autoritatile.
Va puteti adresa instantei de judecata, in acest caz.
Este un conflict de drepturi si recunoasterea acestuia se face doar in instanta, de aceea va puteti adresa instantei fara a avea nevoie de acordul sindicatului in acest sens, insa le puteti cere sprijinul si conf legii sunt datori sa vi-l acorde.