Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... resurse umane
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

resurse umane

cine ma poate ajuta cu o fisa post instructor legislatie rutiera?
Cautati la "Documente utile".
Vedeti? Salarii mici inseamna si angajati cu mai putina experienta (ca sa nu zic altfel). Cine se ocupa de personal are aceasta sarcina de serviciu.
RACF a scris:

cine ma poate ajuta cu o fisa post instructor legislatie rutiera?

FISA DE POST INSTRUCTOR CONDUCERE AUTO
1. Denumirea compartimentului:

2. Denumirea postului: Instructor conducere auto

3. Numele si prenumele salariatului:

4. Se subordoneaza:

5. Numele sefului ierarhic:

6. Subordoneaza:
Numai daca este cazul

7. Drept de semnatura:
Intern:
Extern:

8. Relatii functionale:

9. Pregatirea si experienta:
Studii necesare: o scoala profesionala, curs de calificare pentru predarea orelor de conducere pe vehiculul
carnet de conducere

10. Autoritate si libertate organizatorica:
Daca este cazul

11. Responsabilitati si sarcini:
Instructorul de conducere auto preda teoria conducerii si cunostinte de întretinere a masinii alaturi de cursuri de conducere practica.
Acestia predau regulile si reglementarile cu privire la traficul rutier ("codul rutier"), precum si la alte feluri de vehicule (tramvaie, trenuri etc., în conformitate cu mijlocul de transport în cauza).

Responsabilitatea locului de munca:
În raport cu aparatura si materialele utilizate: -autoturismul care de obicei este folosit pentru orele de conducere, simulatoare cu programe de condus sau de trafic, machete etc.

Sarcini:
- sa predea cursuri cu privire la regulile si reglementarile care guverneaza traficul rutier (tramvaie sau alte mijloace de transport)
- sa predea cursuri despre constructia si functionarea vehiculelor si a partilor lor componente
- sa predea metode de conducere
- sa dea lectii de conducere pe simulatoare de conducere, în cazul masinilor, uneori chiar pe poligon
- sa dea lectii de conducere în diferite conditii de trafic (suburbii, orase mari, drumuri cu viraje, semafoare, intrarea si iesirea de pe benzile de circulatie, treceri la nivel etc.)
- pregatirea pentru situatii speciale: pornirea din panta, parcarea masinii etc. sa asigure siguranta elevilor pe perioada curselor de învatare
- sa predea si sa faca demonstratii practice de întretinere de baza cu elevul
- sa-i înscrie pe elevi la examene,
- sa participe cu acestia pe perioada testelor de conducere
- în cazul autoturismelor, câteva curse de antrenament pentru cei care au deja carnet de conducere dar nu au condus de mult timp si doresc sa-si recâstige dexteritatea la conducere.

Unii instructori sunt specializati în lectii practice de conducere, altii predau numai cursuri teoretice.

12. Sanctiuni pentru nerespectarea fisei postului sau a anexelor acestora:

Daca este cazul

13. Semnaturi: