Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Proprietar amenintat daca nu semneaza
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Proprietar amenintat daca nu semneaza

Blocul in care locuiesc este format din 2 scari cu o singura asociatie.
Fostul administrator pentru ca vrea sa separe scarile si sa creeze o asociatie noua in speranta ca ajunge iar administrator, a mers din apartament in apartamen si a cerut semnaturi.
Eu am refuzat ca si alti vecini.
Am zis ca sa schimbe intai cloana de incalzire a blocului si apoi sa faca asociatie noua, sa nu aruncam bani in vant pe lucruri inutile.
Raspunsul, o sa imi para rau daca nu semnez.
Acum vine interbarea:
Ce imi poate face in conditiile in care ajunge adminisrator ?
A 2 zi cand am platit intretinerea imi spune altu din camitet: nu semnez sa ma duc la alta asociatie sa ma ia in evidenta
Se poate face asa ceva?
ContSters192354, utilizator
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele acesteia ,iar administratorul de imobil detine strict calitatea de angajat al asociatiei, fara a avea competenta sa separe scarile sau sa desfasoare demersuri pentru desfiintari sau infiintari de asociatii de proprietari
Nu are legatura schimbare coloana de incalzire cu infiintare asociatie de proprietari
Legal,administratorul de imobil nu poate sa desfasoare actiuni impotriva dvs,
decat eventual in limitele dispuse de presedintele de asociatie si comitetul executiv si numai daca dvs incalcati prevederile care guverneaza infiintarea,
organizarea si functionarea asociatiei de proprietari
goe_07, utilizator
Nu aveti cum sa ajungeti in alta asociatie decat cea existenta in blocul dvs.in evidentele careia ati fost pana acum.
Daca s/a infiintat, o asociatie de scara, (scara unde se afla apartamentul dvs. poate fi infiintata cu acordul majoritatii proprietarilor de apartamente, chiar daca nu ati fost dvs de acord..
Nimeni nu poate sa va inlature din asociatie cata vreme aveti acolo proprietatea.
Nu va poate face nimic, cu conditia ca dvs sa platiti la timp utilitatile. Altfel, va poate aplica penalitati de intarziere, penalitati stabilite prin Hotararea Adunarii generale.
Persoana respectiva nici macar administrator nu este , a fost candva si vrea sa ajunga iar .
Este cenzor
Sunt la zi cu facturile si tot ce insamna plati.
Mi-e mie frica sa nu ma trezesc daca este ales cu facturi umflate.
In temeiul art 10 din L nr 230/2007 si art 12 A c) si d) din HG nr 1588/2007 ,in calitatea de proprietar aveti dreptul sa fiti informat referitor la activitatea asociatiie d eproprietar si sa vi se prezinte documentele acesteia
Daca aveti suspiciuni referitor la corectitudinea valorilor sumelor impuse la intretinere,in termen de 10 zile de la afisarea listei de intretinere,puteti sa formulati contestatie adresata presedintelui de asociatie,care are obligatia sa va raspunda in termen de 7 zile
Multumesc pentru informatii tuturor.
Este usor de zis dar greu de facut in conditiile in care actuala conducere este in comitet cu fosta conducere si se cearta pe pt postu de amin si presedinte.
Si daca tot face pe nebunu fostu admin si nu vrea sa imi explice cum calculeaza factura ce ramane? Judecata?
Nu am bani pt asa ceva in conditiile in care fostu admin mai are alte x blocuri in administratie.Dar i sa pus pata si vrea sa se razbune pe actualu admin.
Si se merge pe idea: "Ori esti cu mine ori impotriva mea"
Sunt nou in bloc, de 1 an de zile si din 2 adunari generale am asistat doar la 1.
Vad ca si aici e politica la fel ca la palatul parlamentului.
Mi-e sa nu se voteze iar fostu admin asta e buba.
Momentan nu am probleme cu facturile dar pt a sti cum sa reactionez postez aici.
Blocul este plin de batrani care pot fi influentati usor.
Acum depinde de fostu admin si actualu admin cum pot influenta vecini.
ContSters192354, utilizator