Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Tevile ce traverseaza apartamentele
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Tevile ce traverseaza apartamentele

Tevile care traverseaza apartamentele celor ce nu mai sunt racordati la incalzirea centrala, nu incalca dreptul de proprietate? Este constitutional sa impui, chiar si printr-un act normativ, unui proprietar sa mentina in in spatiul sau privat tevi ce lui insusi nu ii folosesc la nimic, chiar ii "violeaza"X-( proprietatea. In plus, mai ii si pretinzi sa plateasca pentru ca acele tevi l-ar incalzi.
Acele tevi sunt parte comuna pentru ca asa a fost construit blocul si comform legii daca vor ceilalti proprietari daca se intampla vreo avarie pe acea coloana pot sa va puna si la plata parti comune mentionez inca o data ca asa e legea nu o spun eu .
Cititi Lege nr. 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari

Da , nici eu nu prea am inteles actul normativ prin care erai obligat sa platesti pentru tevile care iti trec prin apartament si nici faptul ca atunci cand acestea se sparg sau patesc ceva acestea sunt proprietatea ta si este treaba ta sa remediezi problema insa in cazul in care vrei sa le scoti de pe proprietare ta , aceste tevi devin brusc proprietatea Radetului.
Ca sa nu mai aiba nimeni pretentia sa platiti pentru aceste tevi cel mai indicat ar fi sa le izolati termic. Dupa izolarea tevilor mergeti sa informati administratia blocului.
gabrielaghm, utilizator
Tevile verticale sunt si au fost intotdeauna proprietate comuna a tuturor proprietarilor, inclusiv a acelora care pana la un moment dat s-au incalzit datorita lor, iar de cand si-au pus CT nu le mai recunosc utilitatea.
Nu le recunosc, dar ele au ramas in proprietatea comuna si isi indeplinesc rolul pentru care au fost montate acolo.
Ele nu violeaza spatiul privat al nimanui pentru ca apartamentul a fost cumparat impreuna cu tevile si nu s-a pus nicio conditie in privinta tevilor atunci cand s-a intrat in posesia apartamentului.

Izolarea lor nu mai este luata in calcul pentru scutirea de plata a caldurii la comun, conform Ordinului 255/2008 care modifica Ordinul 233/2004, ambele ordine ale ANRSC.

Proprietatea comuna face parte din neajunsurile traiului la bloc.
Acele tevi verticale din apartamente fac parte din proprietatea comuna a imobilului, iar proprietatea comuna este indivizibila (cine spune ca sunt ale furnizorului face o mare eroare, furnizorul are in proprietate tevile numai pana la vana si contorul de bransament).
Ca la orice parte comuna si la eventuala reparatie a lor trebuie sa contribuie toti proprietarii in functie de cota parte indiviza (legea nu spune nicaieri ca la partile comune plateste numai cel afectat direct, ci toti proprietarii).
gabrielaghm a scris:

Da , nici eu nu prea am inteles actul normativ prin care erai obligat sa platesti pentru tevile care iti trec prin apartament si nici faptul ca atunci cand acestea se sparg sau patesc ceva acestea sunt proprietatea ta si este treaba ta sa remediezi problema insa in cazul in care vrei sa le scoti de pe proprietare ta , aceste tevi devin brusc proprietatea Radetului.
Ca sa nu mai aiba nimeni pretentia sa platiti pentru aceste tevi cel mai indicat ar fi sa le izolati termic. Dupa izolarea tevilor mergeti sa informati administratia blocului.

Din nefericire, chiar si in cazul in care tevile sunt izolate, tot trebuie platita caldura :((. Prevederile legii le cunosc. Si pe cele ale ordinului 343/2010, eu insa eram interesata mai mult de aspectul incalcarii dreptului de proprietate. Faptul ca acele tevi sunt considerate printr-un act normativ parti comune #-o, asta nu inseamna ca ele si sunt. Nu cred ca pivnita blocului, ori podul imi traverseaza apartamentul. E o notiune atat de fortata incat mie mi se pare ca dreptul de proprietate chiar este incalcat. Tu, cel debransat, le faci o favoare celor ce au nevoie de acele tevi, nu ei tie. Tu te poti lipsi de ele, ele iti invadeaza spatiul privat. Daca legislatia nu ar fi fortat nota, obligand proprietarii sa plateasca ceea ce nu le e de folos, era cum era. Dar acei oameni au incalzire proprie, iar acele tevi nu le sunt necesare.;)