Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Neinregistrare factura intracomunitara
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Neinregistrare factura intracomunitara

Situatia: ambele firme sunt platitoare de TVA si sunt inregistrate intracomunitar.

Se achizitioneaza bunuri din Italia de catre firma Romaneasca la pretul fara TVA.

Ce se intampla daca firma romaneasca nu a inregistrat in contabilitate factura de la societatea italiana?
o inregistreaza acum, o trece in decont la regularizari si o declara in 390.
oricum este pasibila amenda - 2% din suma nedeclarata.
se modifica si perioada fiscala, de la trimestru la luna, daca este cazul.
ªi dacă s-a uitat total înregistrarea acestei facturi de mai multe luni de zile ? Ce se întâmplă?
Pai aveti 2 variante
Varianta nr 1 Corectati toate declaratiile 390 si platiti amenda 2% din valoarea nedeclarata (Varianta corecta):D
Varianta Nr 2 Le declarati in luna curenta si la un control ulterior daca sunt gasite platiti amenda de 2% (Varianta avantajoasa) :)
si se va alege si cu o sesizare penala pentru evaziune fiscala in cazul variantei a doua, fiind vorba de rea intentie.
controlul va veni cat de curand la sesizarea neconcordantelor dintre Vies-ul depus de furnizor si situatia din Romania.
Ok, dar nu văd de ce ar deveni situaţia penală atâta timp cât marfa din acea factură încă se află pe stoc, deci nu a fost vândută ca să existe un prejudiciu adus statului român. Pur şi simplu nu s-a înregistrat, nu e ca şi cum s-ar fi vandut marfa la negru şi nu a fost introdusă in contabilitate.