Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna ziua , as vrea sa stiu daca pot transfera un proces de divort de la tribunal la notar in caz ca paratul este de acord. Si daca da cum?
Nu, nu se poate transfera actiunea de pe rolul instantei la notar.
Divortul pe cale notariala implica anumite conditii- una dintre ele fiind aceea ca din casatoria sotilor sa nu fi rezultat un copil minor, ori din subiectele deschise de dvs. anterior rezulta ca aveti un copil minor rezultat din casatorie.
simonette12 a scris:

Nu, nu se poate transfera actiunea de pe rolul instantei la notar.
Divortul pe cale notariala implica anumite conditii- una dintre ele fiind aceea ca din casatoria sotilor sa nu fi rezultat un copil minor, ori din subiectele deschise de dvs. anterior rezulta ca aveti un copil minor rezultat din casatorie.

De acord cu simonette12. Ceea ce puteti insa face este sa va adresati unui mediator pentru a incheia un Acord de mediere, pe care sa-l prezentati instantei pentru incuviintare.

[EDITAT]
ContSters20980, utilizator