avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Actele necesare pentru introducerea unei actiuni de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Actele necesare pentru introducerea unei actiuni de divort

Buna ziua,
Ptr deschiderea actiunii de divort ce acte ar trebui sa prezint ?
Cam cat ar dura pana la pronuntarea divortului daca suntum de acord cu toate punctele in privinta copilului, pensie, nume dupa divort, etc ... ?
mergeti la notar, intr-o luna sunteti divortati.
Acte: buletine, certificat casatorie, certificat nastere copil.
copie dupa buletine, dupa certificatul de nastere al copilului, certificatul de casatorie in original, copie dupa certificatul de nastere al sotiei (daca isi schimba numele), cerere de divort prin acord semnata de ambii soti, chitanta cec pt taxa de timbru de 39 lei, timbru judiciar de 0.3 lei (il luati de la posta)
va prezentati impreuna la depunerea cererii si la termenul fixat pt proces
daca se face ancheta sociala pt minor pana la primul termen, exista sansa sa terminati la primul termen

nu puteti divorta la notar pt ca aveti copil/i minori
Ultima modificare: Miercuri, 20 Aprilie 2011
gi-jane2, moderator
Trebuie neaparat facuta o ancheta sociala ?
Eu si sotia suntem de acord sa ramana copilul la ea.
chiar daca sunteti de acord ca minorul sa ramana la mama , se face ancheta sociala
instanta dispune ancheta sociala in toate cazurile pentru a se constata daca parintele care solicita incredintarea indeplineste conditiile bunei cresteri si educari fiind in interesul minorului

Alte discuții în legătură

Divort culpa comuna marinescucorneliu marinescucorneliu buna ziua, sotia mea a depus actele de divort din culpa comuna. Pe instiintarea de divort e trecut la probatoriu ancheta sociala,( avem un copil impreuna) ... (vezi toată discuția)
Divort nucusor nucusor se poate divorta la notar??cit dureaza,cit costa ,si ce acte sunt necesare?se poate face un fel de \"imparteala a lucrurilor la notar daca cei doi sunt de ... (vezi toată discuția)
Divort daniela70 daniela70 Buna ziua! Sotul meu doreste sa-i dau acordul pentru depunerea cererii de divort. Mentionez ca avem un copil minor , un apartament si o masina, dobandite ... (vezi toată discuția)