Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... E-mail-ul este document oficial?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

E-mail-ul este document oficial?

Buna ziua,

As dori sa stiu daca exista vreo lege prin care e-mail-ul este considerat document oficial.

Multumesc
Cred ca putem face o analogie cu posta. Daca eu trimit o scrisoare unui domn X si la expeditor trec numele Basescu Traian, atunci respectivul poate crede ca i-a scris presedintele.

Deci daca o persoana pusa pe glume proaste creeaza o adresa de mail gen basescutraian@yahoo.com si de pe aceasta adresa de mail emite niste acuzatii impotriva cuiva, acele acuzatii pot fi considerate temeinice in lipsa probarii identitatii persoanei care le-a trimis? O adresa de email nu este echivalenta cu o persoana.

Cum as putea demonstra aceste afirmatii intr-un context legal, in conditiile in care ma raportez la persoane care au cunostiinte foarte reduse in domeniul IT?
othellox a scris:
Toate e-mail-urile au semnatura electronica

Nu inteleg aceasta afirmatie...
Adica la aproape orice e-mail (cu exceptia spam-urilor trimise de hackeri) vezi o gramada de detalii despre contul de pe care a fost trimis, la cate persoane a fost trimis daca e mass, ora trimiterii, numele pe care este inregistrat contul etc. si fata de aceste detalii se poate afla in caz de litigiu si ip-ul persoanei care l-a trimis ptr. coroborare...

Ca ex. da-i la yahoo "view full header" (in dreapta jos) si o sa vezi (mi-am trimis un test de pe un mail pe altul):

"From Dombi Attila-Arpad Mon Jan 5 13:25:43 2009
X-Apparently-To: othellox00@yahoo.com via 66.196.100.63; Mon, 05 Jan 2009 05:25:52 -0800
Return-Path:
X-YMailISG: GxdmR9kWLDvCVb159WrYrZhKvCIqID3wSD8.q2_
8PxYuZ4lfwIfz2XDjm_f7Ef8cGfZ1XEEtLEDU2a
I.8.8uFndImjhCNZWLpf4j8ZksG1v_oiSf.LYde
HaQWfldAHoBvrMTbjLElWij48.H_chEJnNeDWGP
C3A2TyClRxD9TeaoppB4jmHSxVHth.FtLiloZey
2aU231F5JeBsjMV.fECyX7QUqKyy_s0cPzfT_zE
VFb0it6h_4K6rPoODn1Sa0HwsGdbaZQVKd_94j
5EWcL9Q4PJZz.I3DXWfv0EHgzkYfIE.iJx53Nti
PEodl2QzPxi0SNG.fTuHDIVJK10HEsLePtRJcBC
oh0JjrmPDUBTH3w_z9HUxGPx5bXu_S8A--
X-Originating-IP: [72.14.220.153]
Authentication-Results: mta205.mail.mud.yahoo.com from=gmail.com; domainkeys=pass (ok); from=gmail.com; dkim=pass (ok)
Received: from 72.14.220.153 (EHLO fg-out-1718.google.com) (72.14.220.153) by mta205.mail.mud.yahoo.com with SMTP; Mon, 05 Jan 2009 05:25:52 -0800
Received: by fg-out-1718.google.com with SMTP id 13so3648224fge.3 for ; Mon, 05 Jan 2009 05:25:43 -0800 (PST)
DKIM-Signature: v=1; a=rsa-sha256; c=relaxed/relaxed; d=gmail.com; s=gamma; h=domainkey-signature:received:received:message-id:date:from:to :subject:mime-version:content-type; bh=gX635aOwQ950V1dPFF1/KA1VC7jnGR5qpqqyYU4+IO8=; b=IHTkYkvlDy4pcGS4UjQdEklNimORZsP7q7q1xJ
vIfPq34TfXkvls40HwQhdQG1Nuy2 KR+MzZ4uTEVjlaY24YrnVinT6ajSrgHmJblJNP2Em5S5
BwDf4UWQ8WM6vZu2u9YBoJDL P/8GYjAphs8W5qdh5PPLTDRrkMKcBqjVNCoy8=
DomainKey-Signature: a=rsa-sha1; c=nofws; d=gmail.com; s=gamma; h=message-id:date:from:to:subject:mime-version:content-type; b=WpZJxJ4PR7oTOwYxYorzRHSzGmbU6Suwkyz+b
2B2+Ga+Dvz3c0cX0ztKGY+hGXDcNU XI+Sbw1OLIXusMiOj1FtuLVPTGvjUj1fDj+NL1
B0op6YzR+f/C89kpV8WXNhZ2Ed9/9d 8B9buDuJ7k9YU8BWjbod7rjHtaZMzfNUkSwg4=
Received: by 10.86.100.19 with SMTP id x19mr12185314fgb.18.1231161943429; Mon, 05 Jan 2009 05:25:43 -0800 (PST)
Received: by 10.86.92.2 with HTTP; Mon, 5 Jan 2009 05:25:43 -0800 (PST)
Message-ID:
Date: Mon, 5 Jan 2009 15:25:43 +0200
From: "Dombi Attila-Arpad" View Contact Details
Yahoo! DomainKeys has confirmed that this message was sent by gmail.com. Learn more
To: othellox00@yahoo.com
Subject: test
MIME-Version: 1.0
Content-Type: multipart/alternative; boundary="----=_Part_251847_8231213.123
1161943421"
Content-Length: 353"

Toate aceste date constituie semnatura electronica... dar, ca orice semnatura, poate fi falsificata... motiv ptr. care recomand e-mailuri platite ca acolo se poate corobora numele de cont cu numele de pe factura celui care plateste contul...
Foarte important in acest header este ip-ul: 72.14.220.153
Apare in 99% din mailurile trimise si dupa IP poti localiza o persoana, excluzand situatiile cand sender-ul a fost la o sala de net (la noi spre deosebire de alte state cand intri intr-o sala de net si ceri sa folosesti un calculator pe net nu iti cere nimeni buletinul si nu te inregistreaza nicaieri).

IP-ul poate fi
-fix (alocat unui singur abonat de internet si numai lui - mai nou numai in cazul firmelor de IT cu servere, etc) sau
-dinamic (situatie in care se schimba aleator de catre providerul de net la fiecare conectare, aceste informatii de alocare ale ip-ului fiind totusi stocate pe routerele/serverele providerului de net).

In cazul yahoo-ului procedura este mai greoaie pentru ca aceste informatii sunt stocate la yahoo si acesta nu furnizeaza asa de usor informatiile despre senderi (tocmai pentru a-si proteja utilizatorii si renumele)...
Totusi, cred ca daca-l impusti pe presedintele americii o intreaga armata de IT-isti si firme (mari) de IT vor furniza tot ce au pe tava fara sa le ceara nimeni. :D
In cazul minor al elodiei (cu povestile si mailurile de pe yahoo) se pare ca yahoo-ul nici nu a miscat un ac. Sau poate organele noastre de cercetare nici nu au ajuns pana aici. :D
kiddo28 a scris:

Foarte important in acest header este ip-ul: 72.14.220.153
Apare in 99% din mailurile trimise si dupa IP poti localiza o persoana, excluzand situatiile cand sender-ul a fost la o sala de net (la noi spre deosebire de alte state cand intri intr-o sala de net si ceri sa folosesti un calculator pe net nu iti cere nimeni buletinul si nu te inregistreaza nicaieri).

Acel IP e al serverului de la google de-aia apare in 99% din mailuri... ip-ul real al celui care a trimis mesajul il poti afla doar de la ei in functie de datele de la header... cat despre sala de net macar afli din ce oras este trimis mesajul si tot e ceva ce poate fi coroborat cu alte probe...
Attila-Arpad Dombi, Avocat