Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionar pentru limita de varsta cu reducerea varstei ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionar pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare

Incepand cu 01.05.2011, art 56 lit d) care pana acum zicea ca, contractul individual de munca inceteaza de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare se modifica, in sensul ca CIM va inceta la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;”.
Ce se intampla de la 01.05.2011 cu contractul unui angajat care e si pensionat in acelasi timp pt limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare? Firma la care lucreaza e obligata sa-i faca incetarea de drept, asa cum spune noul cod al muncii, sau se poate continua colaborarea?
1. Modificarile aduse Codului muncii de Legea 40/2011 se aplica de la 01.05.2011.
2. Salariatul pensionar ramane asa cum a fost statuat de vechile prevederi legale.