Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM pentru pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM pentru pensie de invaliditate

Buna ziua,

Am o nelamurire cu privire la art. 56 lit d din Codul Muncii actualizat 2011, si anume:

Cum se aplica acest articol atunci cand intampinam urmatoarea problema:
- am o decizie de incadrare in gradul II de invaliditate a unui angajat, care urmeaza sa se pensioneze(pensie de invaliditate), avand gradul II nu-l mai pot tine in activitate, dar nici nu-i pot desface C.I.M. deoarece nu am temei legal, pt ca art.56 lit d spune ca la data comunicarii deciziei de pensionare pt pensie de invaliditate, dar pana am decizia de pensionare eu ce fac cu acel angajat, ca nu-l mai pot tine in activitate?

In prezent, art.56 lit.d C.mun. nu spune ca la data comunicarii deciziei de pensionare ... ci la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare;

Dupa 01.05.2011, art.56 lit.d C.mun. are urmatorul continut : „la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;”.