Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 obiect de activitate: investitii financiare
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

obiect de activitate: investitii financiare

Buna ziua,

As dori sa stiu daca se poate constitui un SRL avand ca obiect de activitate: investitii finaciare.
Raspunsul la intrebarea dvs.este nu.

Legea 297/2004 privind piata de capital:

Art. 6
Societatile de servicii de investitii financiare, denumite in continuare S.S.I.F., sunt persoane juridice, constituite sub forma unor societati pe actiuni, emitente de actiuni nominative, conform Legii nr. 31/1990, care au obiect exclusiv de activitate prestarea de servicii de investitii financiare si care functioneaza numai in baza autorizatiei C.N.V.M.

Art. 53
(1) Societatea de administrare a investitiilor, denumita in continuare S.A.I., este persoana juridica, constituita sub forma unei societati pe actiuni, conform Legii nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, si functioneaza numai in baza autorizatiei C.N.V.M.
(2) S.A.I. va fi inscrisa in Registrul C.N.V.M., la data autorizarii.
(3) In toate actele oficiale, S.A.I. trebuie sa precizeze, pe langa datele sale de identificare, numarul si data inscrierii in Registrul C.N.V.M.