Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare sau carte funciara?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare sau carte funciara?

Intabularea este acelasi lucru cu inscrierea in cartea funciara?Daca nu atunci care este diferenta?
Este acelasi lucru. Intabularea este definita ca inscriere a unui drept real imobiliar sau notarea unui act cu privire la un imobil, in cartea funciara.
LEGE Nr. 7 din 13 martie 1996 *** Republicată
Legea cadastrului şi a publicităţii imobiliare
Art. 20
(1) Dreptul de proprietate şi celelalte drepturi reale asupra unui imobil se vor înscrie în cartea funciară pe baza actului prin care s-au constituit ori s-au trans-mis în mod valabil.
Art. 25
(1) Înscrierile în cartea funciară îşi vor produce efectele de opozabilitate faţă de terţi de la data înregistrării cererilor; ordinea înregistrării cererilor va determina rangul înscrierilor.
Art. 26
(4) Înscrierile sunt de trei feluri:
a) intabularea, având ca obiect înscrierea definitivă a drepturilor reale;
b) înscrierea provizorie a drepturilor reale sub condiţia justificării ulterioare;
c) notarea, având ca obiect înscrierea drepturilor personale, a actelor şi faptelor ju-ridice referitoare la starea şi capacitatea persoanelor, acţiunilor şi căilor de atac în justiţie, precum şi a măsurilor de indisponibilizare, în legătură cu imobilele din cartea funciară.

Deci, intabularea este una din inscrierile care se fac in cartea funciara. Sper ca raspunsul sa fie demn de a merita ... aplauzele dvs.
ContSters193759, utilizator