Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cod CAEN gresit, sau nu ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cod CAEN gresit, sau nu ?

Buna ziua,

Am infiintat o firma cu obiect princpial de activitate CAEN 4773 ( Comert cu amanuntul al produselor farmaceutice, in magazine specializate (produse veterinare)), si cu CAEN-uri secundare, printre altele, si 4776 (comert cu amanuntul al florilor, plantelor si semintelor, comert cu animale de companie si al hranei pentru acestea).

Intrebarea mea este daca pot infiinta acest pet shop (mentionez ca nu intentionez sa vand animale) pe aceasta firma, sau trebuie sa schimb CAEN-ul principal din 4773 in 4776 (chiar daca am la caen-uri secundare si 4776) ?

Am vrut initial sa deschid un punct farmaceutic, de aceea am ales 4773.

Va multumesc pentru orice informatii imi puteti oferi.

O zi buna !

In orice situatie, ca e obiect principal sau secundar, daca acel cod nu este autorizat nu aveti voie sa-l desfasurati. Pentru autorizarea codului trebuie sa depuneti la registrul comertului o cerere de inregistrare si declaratia model 2 sau model 3 dupa caz pentru obtinerea certificatului constatator de autorizare.