Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Deschidere pet shop si farmacie veterinara
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Deschidere pet shop si farmacie veterinara

Buna ziua. As vrea sa mi deschid un petshop si o farmacie veterinara sau punct farmaceutic. Care sunt pasii care trebuie urmati? Va multumesc.
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Ar trebui sa ve deschideti un SRL in prima faza, autorizata cel putin pe codurile CAEN de mai jos ce au legatura cu activitatea ce urmeaza sa o desfasurati:

4646 Comerţ cu ridicata al produselor farmaceutice
Această clasă include:
-comerţul cu ridicata al produselor farmaceutice şi medicale
4773 Comerţ cu amănuntul al produselor farmaceutice, în magazine specializate
Această clasă include:
-vânzarea cu amănuntul a produselor farmaceutice
4776 Comerţ cu amănuntul al florilor, plantelor şi seminţelor; comerţ cu amănuntul al
animalelor de companie şi a hranei pentru acestea, în magazine specializate

Norma sanitară veterinară privind condițiile de organizare și funcționare a unităților farmaceutice veterinare, precum și procedura de înregistrare sanitară veterinară/autorizare sanitară veterinară a unităților și activităților din domeniul farmaceutic veterinar din 23.06.2014

O gasiti aici
[ link extern ]

Evident trebuie sa obtineti si acordul de functionare de la primaria unde este arondat spatiul destinat activitatii de vanzare.

Dotarea cu casa de marcat este de asemenea obligatorie in comertul cu amanuntul.
Constantin Vera, Contabil